Silničáři už začínají s opravami výtluků, letošní zima jich přinesla více jak loni

  16.2.2017
Silničáři už začínají s opravami výtluků, letošní zima jich přinesla více jak loni

ZLÍNSKÝ KRAJ - Výtluků na silnicích je letos více než před rokem. Může za to drsnější zimní počasí a zejména častější střídání teplot nad a pod bodem mrazu.

Větší výskyt výtluků na vozovkách než například v loňském roce zaznamenávají silničáři ve všech čtyřech okresech Zlínského kraje. Už se také pustili do jejich oprav pomocí studené obalované směsi. „Tyto zimní opravy zpravidla nemají dlouhou trvanlivost, i když se výtluk vysuší a směs dohutní. Zastudena položený materiál se dostatečně nespojí s okolní vozovkou a má tendenci se po nějakém čase opět vydrolovat. Delší životnost mají až vysprávky, které se mohou realizovat horkým materiálem poté, až začnou na jaře pracovat obalovny živičných směsí," uvedl provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje Radek Berecka. Studené obalované směsi už se tuto zimu spotřebovalo v kraji na opravu výtluků 48 tun.

Vytváření výtluků na vozovkách bývá přímo úměrné počtu mrazových cyklů. Voda z deště nebo tajícího sněhu při kladných denních teplotách vzduchu zateče do drobných spár v povrchu starších vozovek, v noci při poklesu teploty pod nulu zmrzne, zvětší svůj objem a začne vozovky trhat. „Právě počasí posledních dnů se střídáním teplot pod a nad bodem mrazu tomuto procesu velmi nahrává. Odolávají mu jen nově rekonstruované nebo celoplošně obnovené vozovky, jejichž povrch ještě nebyl silničním provozem nijak narušen," vysvětlil ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Pravidelné lokální vysprávky výtluků na všech silnicích II. a III. třídy zahajují silničáři po skončení období zimní údržby. Za příznivého počasí a dostatečně vysokých teplot to může být již ve druhé polovině března. Začíná se na silnicích s větším dopravním významem a postupně se přechází i na méně využívané komunikace.

16. 2. 2017

Kontakt:

Ředitelství silnic Zlínského kraje
Tel. 577 044 206
E-mail: rszk@rszk.cz
Internetové stránky: www.rszk.cz

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.