Sídlo Zlínského kraje navštívili tříkráloví koledníci

6.1.2017
Sídlo Zlínského kraje navštívili tříkráloví koledníci

ZLÍN – Přátelským setkáním s členy Rady Zlínského kraje Michaelou Blahovou, Miroslavem Kašným a Janem Pijáčkem a především pak přijetím u hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka byla ve Zlínském kraji symbolicky zahájena letošní Tříkrálová sbírka, významná dobročinná akce pořádaná Charitou České republiky s cílem získat od dobrovolných dárců finanční příspěvky na přímou pomoc sociálně potřebným v konkrétních regionech.

Tři králové, kteří letos do sídla Zlínského kraje přijeli na koloběžkách, popřáli a zazpívali koledu a nad dveře některých pracoven napsali nápis „K+M+B 2017", tedy „Christus mansionem benedicat" neboli „Kriste, požehnej tomuto domu".

Tříkrálová sbírka vznikla v roce 2000 z iniciativy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera jako pilotní projekt a od té doby se rozšířila do rozsáhlé celonárodní akce. V roce 2016 se v České republice do zapečetěných pokladniček vybralo 96 029 404 korun (bez výnosu DMS a poštovních poukázek). Ve Zlínském kraji tato částka vloni činila 11 793 558 korun.

Podporu koledníkům vyjadřuje v těchto dnech, kdy sbírka probíhá, také řada veřejně známých osobností. Například zítra, tedy v sobotu 7. ledna, se před kostelem na Jižních Svazích ve Zlíně, od 9 do 13 hodin uskuteční Tříkrálový festival. V jeho rámci budou nalévat „tříkrálovou polévku" zástupci města Zlína, ředitelé významných organizací, představitelé kulturního života regionu a za Zlínský kraj také radní pro sociální oblast Michaela Blahová.

„Je to pro mne milá a čestná příležitost podílet se na občerstvení koledníků i dárců. Mnoho let jsem se i já osobně účastnila koledování," řekla radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, neziskový sektor a rodinnou politiku.

Z výtěžku sbírky v roce 2017 bude organizována přímá pomoc postiženým dětem, chudým rodinám, starým a nemocným nebo lidem, které zasáhla přírodní katastrofa. Část finančních prostředků půjde na obnovu vybavení bytových jednotek v azylovém domě pro matky s dětmi v tísni a rovněž na Nemocnici Milosrdných bratří Vizovice.

Do sbírky je možné přispět zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87777 nebo finančním příspěvkem na účet 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777.

Více o Tříkrálové sbírce: http://www.trikralovasbirka.cz/

Zpracovala: Helena Mráčková (s využitím tiskové zprávy Charity ČR)

6. 1. 2017

Renata Janečková
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161

Fotografie č. 2 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 3 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 4 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 5 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 6 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 7 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 8 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 9 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 10 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 11 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 12 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 13 (foto: Jan Vandík)

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.