Setkání astronomů na Hvězdárně Vsetín

13. 6. 2022

Na Hvězdárně Vsetín se od 3. do 5. června uskutečnilo setkání amatérských a profesionálních astronomů z Česka a Slovenska. Akce proběhla v rámci přeshraničního projektu INTERREG nazvaného „Po drahách hvězd“, jenž je společným přeshraničním projektem Muzea regionu Valašsko (jehož součástí je i Hvězdárna Vsetín) a Gymnázia Púchov.

Ústředním tématem právě probíhajícího projektu je právě astronomie, její rozvoj a popularizace v česko-slovenském příhraničí. Jedním z hlavních cílů bylo i toto inspirativní setkání kolegů ze sousedských hvězdáren, spřátelených organizací – Astronomického klubu Juraja Bardyho, púchovského Eko-Astro Klubu PEAK a členů astronomických kroužků pracujících při Hvězdárně Vsetín a Gymnáziu Púchov. Jednalo se však nejen o setkání astronomů a astrofotografů, ale i přátel činných v příbuzných oborech, jako například satelitní a radiokomunikační technika, jaderná fyzika či astrofyzika.

Již v pátek po společném přivítání na Hvězdárně Vsetín byl astroseminář odstartován přednáškou z oblasti výzkumu meziplanetární hmoty, a to na téma meteorických rojů. Celý víkend byl maratonem přednášek, diskusí a workshopů. V sobotu dopoledne se uskutečnila hromadná návštěva Hvězdárny v Uherském Brodě. Exkurze hvězdárny a jejího technického vybavení byla zakončena prohlídkou v zázemí unikátní montáže jednoho z největších teleskopů na Moravě. Po příjezdu zpět se uskutečnila on-line komentovaná prohlídka přímo z observatoře La Silla v Chile uskutečněná bývalým pracovníkem vsetínské hvězdárny Jiřím Srbou. Mezi nejvýznamnějšími účastníky a přednášejícími byl Zdeněk Bardon – Foto Ambasador Evropské jižní observatoře (ESO) a čestný člen Mezinárodní astronomické unie (IAU), jenž se podílí na robotizacích teleskopů světových observatoří. Sám se označuje za amatérského astrofotografa, který je znám díky svým fotografickým úspěchům. Jeho mimořádné práce publikují světové zdroje jako je kupříkladu americká NASA.

Další významnou a všeobecně známou osobností, která ochotně přijala pozvání, byl astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, Csc., který se následující den zapojil se svou přednáškou z oblasti kosmického záření a ultravysokých energií. Nad rámec hvězdárenského astrosemináře ještě zvládl realizovat na zámku Vsetín přednášku pro širokou veřejnost s názvem „Osmá múza astronomie“, kde zaplnil mramorový sál. Během tří dnů se na vsetínské hvězdárně průběžně semináře průběžně účastnilo více než 40 účastníků. Dle jejich slov měla celá akce mimořádný ohlas a svou obsahovou kvalitou a účastí nastavila vysokou laťku pro podobné akce v budoucnosti. 

Malý projekt „Po drahách hvězd“, číslo smlouvy CZ/FMP/11b/081, je spolufinancovaný Evropskou unií v rámci Fondu malých projektů. Správcem - vedoucím partnerem Fondu malých projektů programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014 – 2020 je Region Bílé Karpaty.

 

Foto: Miroslav Jedlička

 

Petr Stolařík

Vedoucí Hvězdárny Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

e-mail: stolarik@muzeumvalassko.cz

tel. 603 146 180

www.muzeumvalassko.cz

@muzeumregionuvalassko

tz---setkani-astronomu-na-hvezdarne-vsetin.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap