Seminář o ochraně vodohospodářských zdrojů přilákal zájemce z řad širší veřejnosti

20.8.2020

ZLÍN – O tom, jak nenahraditelná je voda pro život člověka, se mohli přesvědčit účastníci semináře o vodárenských zdrojích a jejich ochraně, který uspořádal zastupitel Zlínského kraje, hydrogeolog Zdeněk Vacek.

Semináře, původně určeného především pro krajské zastupitele, se mohli zúčastnit také zájemci z řad odborné i laické veřejnosti, kteří se rovněž aktivně zapojili do živé diskuse.

Za organizaci akce poděkoval Zdeňku Vackovi náměstek hejtmana Josef Zicha, který má ve své kompetenci strategický rozvoj a územní plánování, a přítomné informoval o aktuální fázi přípravy výstavby vodního díla Vlachovice.

„Vodní nádrž Vlachovice bude mít pro náš region strategický význam, protože v souvislosti s její výstavbou pracujeme na propojovací soustavě vodohospodářské infrastruktury v celém Zlínském kraji. Objem nádrže bude 29 milionů krychlových vody, což je větší plocha, než má Brněnská přehrada s objemem necelých 18 milionů. Vlachovice zajistí průtok 250-300 litrů za sekundu a měly by v případě potřeby fungovat jako záložní zdroj vody pro celý Zlínský kraj,“ připomenul náměstek Zicha.

Na katastrálních územích zúčastněných obcí dojde podle něj k zaplavení komunikací a inženýrských sítí, proto bude nutné vybudovat přeložky. „Povodí Moravy jako investor přistupuje k tomuto dílu velmi komplexně. Všechny obce nad přehradou budou odkanalizovány. Tento velký zdroj pitné vody vznikne ve východní, hornatější části našeho kraje, která trpí nedostatkem vody. Výkupy pozemků již byly schváleny,“ sdělil Josef Zicha.

Skutečnost, že ve Zlínském kraji jsou vodní zdroje rozloženy nerovnoměrně, a právě na východě regionu se jich nedostává, potvrdil ve své úvodní přednášce sám organizátor akce Zdeněk Vacek.

Problematiku ochrany zdroje vody na hranici Zlínského kraje, a sice „Bzenec komplex“ a otevření štěrkovny u Uherského Ostrohu, přiblížila Martina Škodáková z VaK Hodonín, která popsala vývoj složité kauzy táhnoucí se již od roku 2006.

Zpracovala: Helena Mráčková

19. 8. 2020