Revitalizace Baťova mrakodrapu

Program:  Integrovaný regionální operační program

Období realizace:

23. 6. 2016 – 31. 8. 2018

Celkový rozpočet dle žádosti o podporu:

79 059 898,49 Kč vč. DPH

Celkové způsobilé výdaje:

78 618 347,49 Kč

Financování:

Evropský fond pro regionální rozvoj: 66 825 595,36 Kč (85 %)

Státní rozpočet: 3 930 917,38 Kč (5%)

Vlastní zdroje žadatele:  7 861 834,75 Kč (10 %)

Stručný obsah:

Projekt odstraňuje stávající nevyhovující stav v jednotlivých dílčích částech Baťova mrakodrapu, a to z pohledu technického, bezpečnostního, funkčního a estetického. Z pohledu jednotlivých částí projektu lze uvedené shrnout následovně:

1. Obnova páternosteru

Páternoster je dlouhodobě mimo provoz, jeho funkčnost již nelze řešit lokálními zásahy a je nutné provést generální obnovu tohoto zařízení k zajištění bezvadného technického stavu všech funkčních součástí a zvýšení estetické úrovně veškerých pohledových ploch kabin, šachty a nástupních míst.

2. Obnova teracových podlah ve 3. NP

Současný stav vykazuje mnohačetné praskliny v teracové vrstvě, na mnoha místech jsou uvolněné dilatační mosazné lišty z důvodu oddělení teracové vrstvy podlahy od podkladních vrstev.

Snahou je odstranění těchto nedostatků pro zajištění bezpečného provozu a přiblížení se k pohledovému charakteru a kvalitě původní podlahy.

3. Rekonstrukce rozvodny nízkého napětí

Původní stav rozvodny nízkého napětí ve 21. budově již neumožňoval bezpečný provoz výtahů v nouzovém režimu (především z hlediska protipožárního zabezpečení), ani další rozšíření stávajících serveroven (stav rozvodny nízkého napětí byl kapacitně plně obsazen).

Rekonstrukce zajistí zkvalitnění požárně bezpečnostního řešení celého objektu a umožní modernizovat výtahy a naplnit nově uplatňované normy. Do budoucna se vytvoří dostatečná prostorová kapacita, bez níž by nebylo možné památku provozně rozvíjet.

4. Modernizace výtahů

Stávající výtahy ve 21. budově, které byly instalovány v roce 2004, vykazují značnou poruchovost, což sebou nese vysoké náklady na opravy.

Dojde k výměně kabin, pohonu a systému ovládání, čímž se zvýší efektivita provozu a přepravní kapacita.

5. Stavební úpravy vstupu do budovy

Stávající hlavní vstup do budovy je beze změn od doby rekonstrukce budovy v roce 2004, kdy provozní, funkční a bezpečnostní hlediska dnešní doby vyžadují nutné úpravy.

Bude vybudován systém řízeného vstupu pomocí turniketů pro případné mimořádné situace, vznikne nová recepce v blízkosti vstupu pro poskytování informací a návštěvníky budovy, budou osazeny vzduchotechnické dveřní clony a dveřní elektropohony zajišťující naplnění hygienických a bezpečnostních předpisů, současně budou upraveny vstupní dveřní stěny východ a západ a okna sever a západ, vstup bude napojen na systémy elektronické komunikace, EZS a EPS, a centralizace vč. monitoringu na velínu budovy.

6. Expozice v 21. budově

Stávající expozice vyžadují v mnoha svých částech provedení obnovy (z důvodu opotřebení nebo zastaralosti použitých materiálů).

Smyslem je celková obnova a doplnění stávajících expozic ve 2. etáži, Baťově výtahu a 8. etáži, a jejich rozšíření na vyhlídkovou terasu v 16. etáži.

Aktivity projektu:

Za hlavní aktivity projektu jsou považovány stavební práce a dodávky (dle jednotlivých dílčích částí projektu):

1. Obnova páternosteru

2. Obnova teracových podlah ve 3. NP

3. Rekonstrukce rozvodny nízkého napětí

4. Modernizace výtahů

5. Stavební úpravy vstupu do budovy

6. Expozice v 21. budově

Za vedlejší aktivity projektu jsou následně považovány všechny další aktivity, které souvisí s realizací projektu:

• Zpracování studie proveditelnosti
  • Podkladové studie
  • Projektová žádost
  • Projektové dokumentace vč. inženýrských činností
  • Organizace výběrových a zadávacích řízení
  • Technický dozor investora, BOZP
  • Publicita projektu

Cíl projektu:

Hlavním cílem projektu je revitalizace Baťova mrakodrapu, vytvoření podmínek pro obnovu a rozšíření stávajících expozic, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví prostřednictvím stavebních úprav objektu a ve výsledku zefektivnění prezentace této kulturní památky ve městě Zlín.

Realizací předkládaného projektu bude naplněn specifický cíl 3.1 Zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví.

Cílové skupiny:

Návštěvníci a Občané

Aktuální stav:

Byla podána žádost o podporu.

Projekt je v realizaci. Část Rekonstrukce rozvodny NN je hotová. Aktuálně probíhá Modernizace výtahů a Obnova páternosteru. V září budou zahájeny práce na Stavební úpravě vstupu do budovy. Současně se realizují veřejné zakázky na výběr dodavatele Expozic a dodavatele Obnovy teraco podlah ve 3.NP.

Kontaktní osoba:

Ing. Jitka Václavíková, manažerka projektu; tel.: +420 577 043 847, e-mail: jitka.vaclavikova@kr-zlinsky.cz