Rekonstrukce zámku Kinských míří do finále

  21.7.2021
Rekonstrukce zámku Kinských míří do finále

Do své závěrečné fáze vstupuje rozsáhlá rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Správce památky Muzeum regionu Valašsko začal se stěhováním bezmála 600 000 sbírkových předmětů z dočasného azylu do nových depozitářů, současně probíhá instalace moderní stálé expozice, která nabídne atraktivní pojetí i nový pohled na historii regionu. Návštěvníci by ji mohli poprvé vidět letos v listopadu.

Empírový zámek z poloviny 19. století, kterým projde za rok kolem 25 tisíc návštěvníků, byl už v dost neutěšeném stavu. Rekonstrukce za bezmála 120 milionů korun odstartovala na začátku roku 2019. Stavební práce měly být původně dokončeny letos v únoru, ale dodavatelskou firmu postihly problémy s covidem, a tak se termín o tři měsíce posunul.

Nyní už je hotovo a od 12. července probíhá stěhování rozsáhlého sbírkového fondu do nových depozitářů. „Zásluhou přesunutí depozitářů z přízemí do 1. patra a využití moderních velkokapacitních regálů se jejich celková plocha zvýšila z dosavadních 370 na 500 metrů čtverečních. Nové depozitární prostory jsou navíc klimatizovány, což zajistí vhodné a stabilní klimatické podmínky, které jsou nezbytné pro dlouhodobé uchování sbírky," sdělil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek. Sbírka valašskomeziříčské pobočky momentálně čítá přesně 549 624 předmětů. K těm nejcennějším patří například staré prvotisky z konce 15. století.

Kromě depozitářů bude zámek Kinských disponovat také novými výstavními prostory, oblíbenou muzejní kavárnou, edukačními místnostmi, sálem pro pořádání kulturních akcí, knihovnou s badatelnou, moderním návštěvnickým zázemím, konzervátorskou dílnou a zejména zbrusu novou multimediální expozicí.

Muzeum regionu Valašsko v ní hodlá rozjet zcela nový koncept pojetí výstavnictví. „Chceme se otevřít co nejširšímu spektru návštěvníků a nabídnout jim nejen poznání, ale i zábavu a příjemný zážitek. Stálá expozice přiblíží historii regionu z pohledu různých oborů lidského vědění zasazených do kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. Bude využívat moderních technologií a další současné trendy. Tradice skla a gobelínů dostane prostor v dílčích výstavách, kde budeme moci ukázat mnohem více z našich bohatých sbírek, než v případě dlouhodobé expozice,“ vysvětlil Vitásek.

Zámek Kinských by měl být znovuotevřen začátkem letošního listopadu. „Na úvod plánujeme výstavu ,Jak se žilo na zámku´, která přibližuje stavební dějiny objektu od poloviny 19. století po současnost a výstavu svítidel z krásenských skláren,“ doplnila historička umění Muzea regionu Valašsko Ivana Spitzer Ostřanská (na snímku č. 1).

 

Jiří Koňařík, autor zprávy

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

www.muzeumvalassko.cz / @muzeumregionuvalassko

tz---rekonstrukce-zamku-kinskych-miri----4.jpg
tz---rekonstrukce-zamku-kinskych-miri----5.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky