Radní Michaela Blahová navštívila Protidrogový vlak, který přijel do Zlína

3.4.2019
Radní Michaela Blahová navštívila Protidrogový vlak, který přijel do Zlína

ZLÍN – Protidrogový vlak, který zavítal 3. dubna na zlínské nádraží, navštívila radní Zlínského kraje Michaela Blahová, aby se blíže seznámila s tímto projektem.

Protidrogový vlak, respektive projekt REVOLUTION TRAIN, již od roku 2015 v sezóně od jara do podzimu jezdí po českých, moravských i německých městech a interaktivním způsobem seznamuje především děti a mladé lidi s nebezpečnou realitou drog a závislostí. Cesty do jednotlivých vlakových stanic většinou sponzorují místní samosprávy, případně společnosti, které vidí v této formě protidrogové prevence veřejný zájem. Během tří let se do projektu zapojilo přes 80 měst, okresů či krajů, Zlínský kraj prozatím ne.

Základem projektu je multimediální vlaková souprava, která nabízí sugestivní prostředí pro interaktivní zážitkové vzdělávání aktivací všech smyslů. Vlak se skládá z šesti vagónů, ve kterých je návštěvník formou několika videoprojekcí postupně vtahován do příběhu natočeného podle skutečnosti.

„Je to o klukovi, kterého jsem osobně znal, byl to můj kamarád. Před šestnácti lety se předávkoval a zemřel,“ řekl Pavel Tůma, jeden z autorů projektu. Tento autentický a syrový příběh líčí osudy několika protagonistů v partě teenagerů, kteří s drogami přišli do kontaktu, zároveň ukazuje cenu svobody, která člověku umožňuje rozhodovat se, jak se svým životem naloží.

Samotné promítání příběhu se prolíná s interakcemi v malých skupinách, kdy se návštěvníci (zejména děti ve věku 12 až 17 let, pro něž je program určen především) zapojují do diskuse s vrstevníky, s vyučujícími a s odborníky. Na projektu odborně participuje Národní protidrogová centrála služby kriminální policie a vyšetřování – Policie ČR; certifikaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy projekt nemá.

Devadesátiminutový program absolvovala také radní Zlínského kraje zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor Michaela Blahová. „Je to velmi silná emotivní záležitost, která má určitě potenciál na mladé lidi zapůsobit. Když zhlédnou tak drsný, realistický příběh, vidím nutnost s dětmi dál pracovat - formou následné reflexe, besed a navazujících programů a tady je prostor pro působení dalších subjektů z neziskové sféry,“ řekla radní Michaela Blahová.

Součástí projektu REVOLUTION TRAIN je také sběr anonymních dat, která pak mohou jednotlivá města či kraje využít pro tvorbu vlastní protidrogové prevence.

Více o projektu: www.protidrogovyvlak.cz

Zpracovala: Helena Mráčková

3. 4. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

-mg-8273-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8276-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8284-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8287-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8301-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8311-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8314-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8316-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8323-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8324-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8334-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8339-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8341-foto-jiri-balat.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.