Radní Michaela Blahová jednala se zástupci akreditovaných dobrovolníků

  5.12.2019
Radní Michaela Blahová jednala se zástupci akreditovaných dobrovolníků

ZLÍN – Setkání zástupců organizací, které na území regionu zajišťují různé formy akreditovaného dobrovolnictví, se uskutečnilo v sídle Zlínského kraje na pozvání krajské radní Michaely Blahové zodpovědné za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

„Zlínský kraj podporuje akreditované dobrovolnictví prostřednictvím vlastního dotačního programu, na který se nám v letošním roce podařilo uvolnit historicky nejvyšší částku, a to 800 tisíc korun,“ sdělila radní Michaela Blahová. „Velmi si vážím jakékoliv formy dobrovolnické práce, ať už se jedná o dobrovolnictví akreditované či neakreditované. Oceňuji to, že na území Zlínského kraje působí hustá síť dobrovolnických organizací, která vzniká samovolně a spontánně z vnitřní potřeby lidí věnovat část svého času a energie pro druhé,“ uvedla Michaela Blahová.

Ať už se dobrovolníci věnují dětem, osamělým seniorům nebo třeba lidem hospitalizovaným v nemocnicích, vždy je důležité, aby se i jim dostávalo podpory například formou školení a supervize nebo pojištění, na což dobrovolnické organizace využívají dotační programy Zlínského kraje. Tento odborný přístup je charakteristický právě pro akreditované dobrovolnictví.

„Mám radost, že společenská prestiž dobrovolnictví se i v našich zeměpisných šířkách začíná postupně zvyšovat. Vyspělost společnosti se totiž projevuje právě tím, jak funguje dobrovolnictví a v řadě zemí je dokonce dobrovolnická služba zohledňována při obsazování pracovních pozic. Tento altruistický aspekt bývá posuzován se stejným zřetelem, jako je vzdělání nebo předchozí kariérní zkušenosti, protože říká o člověku, zdali je zralý vracet společnosti to, co dostal. Zajímavostí je narůstající počet dobrovolníků z řad seniorů, a to nejen k dětem na doučování, ale i k ostatním seniorům k předčítání, doprovodu nebo jen tak k popovídání,“ uvedla radní Michaela Blahová.

Setkání se účastnili zástupci organizací, které ve Zlínském kraji letos čerpají dotace na podporu akreditovaného dobrovolnictví, jsou to: ADRA, Salesiánský klub mládeže, Samari, Charita Luhačovice, Charita Uherské Hradiště, Charita Uherský Brod, Maltézská pomoc, Adorea – dobrovolnické centrum Vsetín a Diakonie Českobratrské církve evangelické Vsetín.

Zpracovala: Helena Mráčková

5. 12. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

 

 

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap