Rada Zlínského kraje navštívila Kroměříž a Chropyni

14.5.2021
Rada Zlínského kraje navštívila Kroměříž a Chropyni

ZLÍNSKÝ KRAJ – První výjezdní zasedání Rady Zlínského kraje se uskutečnilo v úterý 11. května na Kroměřížsku. Radní a předsedové výborů Zastupitelstva Zlínského kraje tím zahájili sérii návštěv po území. Do dokonce roku, pokud to epidemická situace dovolí, se plánuje vedení kraje podívat i do dalších měst.

Delegaci z kraje přijal na Městském úřadu starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Předmětem jednání s vedením města byly společná podpora Podzámecké zahrady, dopravní situace a problematika sociálních služeb.

„Podzámecká zahrada je významnou památkou Zlínského kraje. S městem Kroměříž je naším společným zájmem ji udržovat a nastavit dobrou spolupráci s jejím vlastníkem, Arcibiskupstvím olomouckým. O konkrétním rozsahu spolupráce budeme ještě jednat s panem arcibiskupem, pak se rozhodneme, jakým způsobem se kraj do podpory zapojí,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Náklady na zajištění provozu zahrady vychází přibližně na 12 milionů korun ročně. Památku, zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO, si radní v doprovodu olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera také prohlédli a seznámili se mimo jiné s projektem rekonstrukce Podzámecké zahrady, v rámci kterého se pracuje na obnově tamního vodního systému.

Poté se představitelé kraje přesunuli do Chropyně, kde si prohlédli nově budované zázemí Střední odborné školy svatého Jana Boska, kde budou studenti oboru Zemědělec – farmář absolvovat praktický výcvik.

Posledním místem návštěvy byl Zámek Chropyně. Vedení Zlínského kraje podalo na Oddělení památkové péče Arcibiskupství olomouckého, které je vlastníkem zámku, v polovině ledna letošního roku návrh dohody o narovnání, který upravuje rozdělení zbraní a zbroje ze sbírky umístěné v tamních prostorách. Jedná se konkrétně o vyčlenění 116 kusů do majetku kraje, které přebývají nad znalecký posudek, na jehož základě byla sbírka zbraní v roce 1993 vydána do majetku arcibiskupství.

„Jsme rádi, že jsme měli možnost si jednotlivá místa prohlédnout a seznámit se s jejich historií i současným stavem. Máme několik témat, která bychom chtěli s Arcibiskupstvím olomouckým projednat, a vyrovnání sbírky zbraní bude, věřím, první, které se nám podaří úspěšně uzavřít,“ dodal hejtman Holiš.

Foto: Zlínský kraj a město Kroměříž

14. 5. 2021