Putovat v čase s Cyrilem a Metodějem lze na výstavě školních prací v Kunovicích

12.6.2018
Putovat v čase s Cyrilem a Metodějem lze na výstavě školních prací v Kunovicích

KUNOVICE – Jak oslovuje příběh řeckých bratrů, slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje dnešní školní mládež se můžete přesvědčit na Panském dvoře v Kunovicích během festivalu Kunovské léto na výstavě vybraných prací soutěže Putování dějinami s Cyrilem a Metodějem.

„Těší mne, že se soutěž na školách chytla a své práce přihlásily děti a studenti od Kladna po Košice ze čtyřiceti škol. Dokazuje to, že naše národy cyrilometodějská tematika spojuje a že mladá generace a pedagogové velmi ctí široký kulturní odkaz slovanských apoštolů,“ uvedl Petr Gazdík, člen Rady Zlínského kraje pro oblast školství, který soutěži poskytl záštitu.

První výstava vybraných prací výtvarné soutěže bude zahájena ve středu 13. června od 9.45  před úvodní konferencí k přeshraničnímu dvouletému projektu „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí“sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje při příležitosti konání 25. Mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Festival se ve svém programu zaměřuje na odraz cyrilometodějského odkazu v dětské duši a jeho hosty jsou dětské soubory z několika slovanských zemí.

Z Kunovic se přesunou úspěšná díla do Nitry a následně do Starého Města a Mikulčic. Vyhlášení výsledků soutěže a předávání ocenění se uskuteční až v rámci slavnostní vernisáže putovní výstavy 21. 9. 2018 na Památníku Velké Moravy ve Starém Městě, kam budou úspěšní autoři pozváni.

Soutěž byla určena žákům druhého stupně ZŠ, studentům SŠ a žákům ZUŠ a byla vyhlášena na obou stranách česko-slovenské hranice. Soutěž i putovní výstavu organizuje mezinárodní sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) při příležitosti letošních oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a členy sdružení v rámci projektu „Cyrilometodějská tradice v novodobých československých dějinách“ podpořeného Ministerstvem kultury ČR.

Složení poroty: Radmila Doskočilová (ZUŠ Uherské Hradiště) – předsedkyně poroty, doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. (Moravské zemské muzeum), PaedDr. Jiří Jilík (Historická společnost Starý Velehrad), PhDr. Václav Mílek (Krajská galerie výtvarného umění Zlín), P. Mgr. Ladislav Kunc (Římskokatolická farnost Vlčnov), Mgr. Marie Martykánová a MgA. Lukáš Malina (Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti).

FOTO: Martin Peterka

12. 6. 2018

Ing. Martina Janochová, ředitelka sdružení EKSCM, tel. +420 733 161 674

Adéla Kousalová, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje, 577 043 190, 606 369 686