Publicista Jiří Jilík převzal ocenění za kulturní přínos regionu

2.12.2014
Publicista Jiří Jilík převzal ocenění za kulturní přínos regionu

ZLÍNSKÝ KRAJ, KUNOVICE – V prostorách Panského dvora v Kunovicích se v pondělí 1. prosince uskutečnilo slavnostní předání ceny „PRO AMICIS MUSAE“ za významný a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu jejímu letošnímu držiteli – publicistovi a spisovateli Jiřímu Jilíkovi.

Cenu v podobě skleněné plastiky a finančního daru lauerátovi předal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, radní pro kulturu Ladislav Kryštof a vedoucí odboru kultury krajského úřadu Romana Habartová.

Přítomným, mezi nimiž byli i někteří poslanci a senátoři za Zlínský kraj, starostové měst a obcí, ředitelé krajských kulturních organizací, držitelé ceny PRO AMICIS MUSAE z minulých let i část letošních nominovaných, připomenul hejtman Stanislav Mišák historii oceňování osobností kultury ve Zlínském kraji, která se začala psát již v roce 2004. Hejtman poděkoval nejen letošnímu oceněnému a všem nominovaných, ale také těm, kdo nominace Zlínskému kraji posílají a předkládají tak fakta o lidech, kteří zasluhují veřejného uznání.

Jiří Jilík cenu získal za literární a publicistickou práci a přínos k uchování a propagaci lidové kultury. Bezprostředně poté, co ji převzal, řekl mimo jiné: „Miluji Slovácko a pořád mám pocit, že té krásné zemi něco dlužím, že jí musím něco odevzdat.“

A Slovácko je skutečně tématem, kterému se věnoval v řadě svých knih, za něž byl několikrát oceněn i v celonárodních soutěžích. Mezi nejznámější patří např. Žitkovské čarování, Jdu Slováckem krásným, Záhadná jízda králů či Rebelové proti všednosti. Spoluautorsky se podílel i na dílech Chřiby záhadné a mytické, Pohádky a pověsti z kraje pod Buchlovem a na dalších titulech.

PaedDr. Jiří Jilík (nar. 1945) působil jako šéfredaktor Slováckých novin, napsal několik realizovaných filmových scénářů a televizních dokumentů, aktivně spolupracoval s časopisem Malovaný kraj i s Českým rozhlasem.

Cena PRO AMICIS MUSAE je udělována od roku 2005. Jejími držiteli se v průběhu let stali: Karel Pavlištík, Pavel Hejcman, Mojmír Trávníček, Josef Jančář, Otmar Oliva, Helena Chybová, Jiří Severin, Eva Urbachová, Josef Holcman a Václav Maňas mladší. Už v roce 2004, kdy ještě ocenění nemělo svůj dnešní název a statut, ale bylo jakýmsi „nultým ročníkem“, byli za přínos kultuře Zlínského kraje oceněni: Ludmila Cápková za celoživotní přínos ochotnickému divadlu a Jaroslav Štika za zásluhy o oživení lidové kultury na Valašsku.

V programu, který připravil Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje, vystoupili „Burčáci“ a „Vlčnovské búdové umělkyně“.

Zpracovala: Helena Mráčková

2. 12. 2014

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje