Provodov – kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Panny Marie Sněžné

Obec dostala své jméno pravděpodobně podle nejstarších usedlíků, kteří nabízeli pocestným doprovod přes těžko schůdné hory. Kostel Panny Marie Sněžné leží uprostřed lesů Vizovických vrchů na kopci Malenisko. Příčinou vzniku poutního místa byl objev „zázračné“ léčivé vody, která zde pramení a je odedávna opředeno pověstmi o uzdraveních a zjeveních.

Pověst: Původní kapličku zde nechal postavit majitel luhačovického panství hrabě Wolfgang Serenyi. Tehdy zde údajně došlo k třiašedesáti zázračným uzdravením během čtyř let. V té době celý kraj trápili uherští povstalci, kteří na Valašsku i Slovácku pustošili jednu vesničku za druhou. Pod Maleniskem tehdy žil mlynář Vlaštovica se svou ženou Annou, která si stěžovala na bolesti hlavy a očí a pomalu ztrácela zrak. Denně prosila Pannu Marii za lepší časy a také uzdravení. Jednou se jí ve snu zjevil anděl a naučil ji třem modlitbám, aby je šířila mezi lidmi. Šest let nato k ní ve snu přišel bělovlasý stařec a zavedl ji na Malenisko, kousek od velké lípy zarazil hůl do země a řekl: „Zde je voda, která bude uzdravovat nemocné na těle i duši.“ Druhý den mlynářka na tom místě opravdu našla zaraženou hůl a vedle ní prýštící pramínek vody. Omyla si nemocné oči a její zrak se začal zlepšovat.

A tak sem začali lidé putovat a zázračných uzdravení každým rokem přibývalo. Když vážně onemocněl i hrabě Serenyi, vzkázala mu mlynářka, že by ho Panna Maria uzdravila, kdyby postavil u pramene na Malenisku kapličku. Hrabě souhlasil, brzy se uzdravil a opravdu zde nechal vystavět nejprve dřevěnou a později zděnou kapli i s oltářem. Tato mariánská svatyně byla posvěcena na svátek Panny Marie Sněžné roku 1735 a brzy se stala střediskem mnoha poutí z celého okolí. Vzhledem k tomu, že poutníků rychle přibývalo, byla po čase ještě rozšířena a přestavěna do podoby dnešního barokního kostela.

Tato jednolodní orientovaná stavba má nevšední interiér, půvabný právě díky své jednoduchosti a prostotě. Jeho dominantou je obraz nad oltářem Panny Marie. Tento uctívaný poutní obraz je jedinečný svého druhu v celé střední Evropě. Vidíme na něm námět Panny Marie, jak kojí malého Ježíška, což je vyobrazení u nás praktický nevídané a zcela unikátní. Pochází z počátku 18. století, ale jeho autor je neznámý. Kostelu jej věnovala jedna žena jako poděkování za své uzdravení.

Vzadu ve výklenku je umístěna socha Panny Marie Lurdské, která je taktéž spojována s příběhem o léčivém pramenu. Na místě, kde se poprvé zjevila, u francouzského městečka Lourdes, byl objeven pramen zázračné vody, která se stala nadějí pro mnoho nemocných.

Nad vchodem do sakristie visí obraz Panny Marie Sněžné, zajímavá malba z období pozdního empíru. Naproti je umístěn boční oltář Božského Srdce Páně a za pozornost stojí také sochy - sv. Antonín Paduánský, sv. František z Assisi, sousoší sv. Anny s Pannou Marií a sv. Terezie od Dítěte Ježíše a sochy v kněžišti zobrazující sv. Cyrila a Metoděje. Dílem významného českého řezbáře jsou sochy sv. Anny pod zděným kůrem a sv. Terezičky. Zhotovil je František Charvát ve spolupráci s Chrámovým družstvem v Pelhřimově, který se, kromě restaurátorských prací oltářů či rozměrných soch, proslavil zejména výrobou betlémů. Na okenních vitrážích je vyobrazen sv. Josef a sv. Jan Nepomucký.

Kostel je zasazen do krásné přírody, proto rozhodně doporučujeme od něj po hřebeni pokračovat až k přírodní památce Čertův kámen a zřícenině hradu Rýsov z poloviny 13. století.

Možnosti prohlídek:

květen - září: sobota: 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00, neděle: 13:00 - 17:00,

v době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

Odkaz: http://www.provodov.cz/ a http://www.malenisko.cz/

• podatelna@kr-zlinsky.cz