Projížďka po zlínské architektuře i videomappingová projekce zaměřená na město Zlín

25. 4. 2022

Na konec dubna připravil 14|15 Baťův institut, příspěvková organizace hned dvě akce zaměřené na město Zlín. Milovníci baťovské architektury si zajisté užijí 26. dubna od 17 hodin komentovanou prohlídku autobusem a 28. dubna ve 20 hodin se opět rozzáří platforma 14|15 BAŤOVA INSTITUTU videomappingem na oslavu 700 let města Zlína.

„Od dubna jsou opětovně v sezónní nabídce 14|15 BAŤOVA INSTITUTU komentované prohlídky autobusem Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína, na kterých kurátor krajské galerie seznamuje účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi, budovami a také s historií při projížďce městem Zlín. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 26. dubna od 17 hodin,“ zve na akci Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, příspěvkové organizace.

Komentovaná prohlídka začíná u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Následuje zastávka v zahradě u vily Dominika Čipery na Burešově, kde není běžný vstup veřejnosti.Prohlídková trasa pokračujeobytnou čtvrtí Zálešná, Podvesná a další zastávkou se zajímavým výkladem jsou Věžové a „Morýsové" domy. Odtud autobus jede ke Kolektivnímu domu a Vile Jana Antonína Bati, kterým je také věnována komentovaná zastávka. Na závěr autobus projede Náměstím Práce okolo Památníků T. Bati a Obchodního domu a končí opět u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Projížďka trvá přibližně dvě hodiny, během níž i fyzicky méně zdatní účastníci mohou poznat rozsáhlý okruh převážně meziválečené architektury.Vstupenky je možné zakoupit online či na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Další komentované prohlídky se uskuteční10. května a 21. června vždy v 17 hodin. Počet míst v autobusu je omezený, proto by zájemci neměli váhat s jejich koupí.

Ideálním doplňkem prohlídky je návštěva stálé galerijní expozice Prostor Zlín | Řády vidění v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, která představuje vývoj baťovské architektury s důrazem na dobu největšího rozvoje města Zlína od 20. do 40. let 20. století prostřednictvím modelů, dobových fotografií, plánů a vizualizací budov.

Již tradiční projekt videomappingová projekce Zlín uprostřed světa vznikl před lety na základě spolupráce 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Návštěvníkům se nabízí světelná show a studentům je umožněno vyzkoušet si získané dovednosti v praxi na technickém zařízení 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, které není běžně dostupné. „Tuto spolupráci vnímám jako hodně přínosnou. Prolnutí vzdělávání a umění je vždy ke prospěchu obou stran. Vznikají moc hezké projekce s minimálními náklady,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

„Touto jedinečnou podívanou se připojujeme k oslavám 700 let města Zlína. Věřím, že si tento večer všichni užijí,“ doplnila Petra Kubíková.

Akce Zlín uprostřed světa je realizována s finanční podporou Statutárního města Zlína.

Více informací na www.14-15.cz.

Kontakt:

Alena Babicová