Projekt zaměřený na ohrožené děti ve Zlínském kraji úspěšně pokračuje

  8.1.2016

ZLÍN – Projekt „Ohrožené děti a mládež ve Zlínském kraji“, jehož realizátorem je Zlínský kraj, úspěšně pokračuje i v novém roce. Jeho cílem je především vytvoření komplexního plánu transformace pobytové péče o děti na systém účinné a víceoborové sítě podpůrných služeb, což by mělo přispět k předcházení umisťování dětí do institucionální péče. Ve středu 6. ledna se v prostorách krajského úřadu sešel expertní tým k tomuto projektu. Ten se seznámil s prvními návrhy transformačních plánů předloženými třemi organizacemi, které jsou v kraji do projektu zapojeny.

Své návrhy transformačních plánů předložily Dětské centrum Zlín, Kojenecké a dětské centrum Valašské Meziříčí a Dětský domov a Základní škola Liptál. Předmětem transformačních plánů je zejména podstatné snížení pobytových kapacit pro děti v těchto zařízeních zřizovaných Zlínským krajem a využití zbývající pobytové kapacity primárně pro služby, které dítěti umožní setrvat s rodiči nebo jinými blízkými osobami. K předloženým návrhům vznesli členové expertního týmu své připomínky, se kterými budou zástupci všech tří organizací v nejbližších dnech seznámeni.

„Tématika ohrožených děti je velmi společensky citlivá a je tedy citlivá i ke změnám a k tomu, jak tyto změny veřejnost přijímá. Proto je potřeba se na každou změnu velmi dobře připravit. Moc mě těší, že Zlínský kraj je výjimečný tím, jak intenzivně, dlouhodobě a zodpovědně se této problematice věnuje,“ uvedla Taťána Valentová Nersesjan, radní Zlínského kraje pro sociální oblast.

Kromě transformace pobytové péče o děti patří k dalším aktivitám projektu také doplnění a rozšíření služeb pro ohrožené rodiny, navázání spolupráce s ostatními kraji (téměř polovina dětí v zařízeních pochází z jiných krajů) nebo zahraniční stáže v nizozemském Groningenu zaměřené na principy práce s ohroženými dětmi v Nizozemí a porovnání těchto metod s českým systémem.   

 

Zpracoval: Jan Vandík

8. 1. 2016

Další informace:

Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.