Projekt Senioři a jejich bezpečí vyvrcholil ve Zlíně krajskou konferencí

  4.11.2015
Projekt Senioři a jejich bezpečí vyvrcholil ve Zlíně krajskou konferencí

ZLÍN – Projekt Zlínského kraje Senioři a jejich bezpečí, jehož hlavním cílem byla ochrana této skupiny obyvatel před nekalými obchodními praktikami, dnes vyvrcholil krajskou konferencí. Ta se uskutečnila ve zlínském hotelu Moskva a zavítala na ni zhruba stovka zástupců seniorských organizací z celého regionu.

Zlínský kraj patří ke krajům s nejvyšším indexem stáří, tedy podílem počtu seniorů na počet obyvatel. Hejtmanství situaci nepodceňuje. Této skupině obyvatel věnuje velkou pozornost a dělá pro ni celou řadu aktivit. „Projekt Senioři a jejich bezpečí se setkal s opravdu velkým ohlasem. Proto už teď mohu prozradit, že jsme se rozhodli v podobném duchu pokračovat i příští rok. Tentokrát bychom se chtěli věnovat tématu násilí páchaném na seniorech,“ uvedla krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.

Projekt Zlínského kraje finančně podpořilo Ministerstvo vnitra ČR z Programu prevence kriminality a hejtmanství na něm po celou dobu velmi úzce spolupracovalo s Krajským ředitelstvím PČR Zlínského kraje. I proto bylo velkým potěšením, že na závěrečnou konferenci zavítali zástupci právě těchto dvou institucí. „I když kriminalita obecně v posledních letech klesá, tak ta internetová roste. Takže je pořád, co dělat. Já říkám, že každá koruna vynaložená na prevenci se mnohonásobně vrátí v tom, že ušetříte na represi, která je mnohonásobně dražší,“ řekl David Chovanec, ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV ČR. „Senioři jsou specifickou skupinou. Pachatelé to moc dobře vědí a útočí na jejich Achillovu patu – důvěřivost. Proto jsem rád, že takové projekty jsou a my na nich můžeme spolupracovat,“ uvedl Jindřich Kučera, náměstek ředitele Krajského ředitelství PČR Zlínského kraje. V letošním roce policie ve Zlínském kraji eviduje třicítku trestných činů takového typu, 15 z nich policisti už objasnili, na dalších pracují. Na druhou stranu ze zkušeností vyplývá, že řada seniorů tyto trestné činy nehlásí, a to kvůli tomu, že se stydí, že tzv. šmejdům naletěli. Na krajské konferenci vystoupili jak zástupci PČR Zlínského kraje, tak i soudní exekutor Jan Valenta a psycholožka Hana Pašteková Rupertová.

Projekt se uskutečnil od května do listopadu. Kromě okresních seminářů, kterých se dohromady zúčastnilo 250 zástupců seniorských organizací, a dnešní krajské konference byla jeho součástí i informační kampaň. Například prostřednictvím Zlínského kraje se o aktuálních podvodných případech dozvěděli i starostové všech obcí v regionu. Další významnou aktivitou jsou i letáky se základními informacemi a telefonními čísly, které budou během měsíce listopadu k vidění ve vozech městské hromadné dopravy ve Zlíně, Otrokovicích, Vsetíně, Kroměříži, Uherském Hradišti, Uherském Brodě a Valašském Meziříčí a také na autobusových linkách po celém Zlínském kraji.

Projekt přišel na 498 tis. Kč, Ministerstvo vnitra ČR na něj z Programu prevence kriminality uvolnilo částku 398 tis. Kč, zbylých 100 tis. Kč uhradil Zlínský kraj ze svého rozpočtu.

 

Zpracovala: Gabriela Netopilová Sluštíková

4. 11. 2015

Další informace:

Renata Škrobálková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.skrobalkova@kr-zlinsky.cz

 

Fotografie č. 2 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 3 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 4 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 5 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 6 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 7 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 8 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 9 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 10 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 11 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 12 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 13 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 14 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 15 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 16 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 17 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 18 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 19 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 20 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 21 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 22 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 23 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 24 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 25 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 26 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 27 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 28 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 29 (foto: Ludvík Valouch)

Dokumenty ke stažení

.zip Fotografie ke stažení 41811,49 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap