Projekt Senioři a jejich bezpečí vyvrcholil ve Zlíně krajskou konferencí

4.11.2015
Projekt Senioři a jejich bezpečí vyvrcholil ve Zlíně krajskou konferencí

ZLÍN – Projekt Zlínského kraje Senioři a jejich bezpečí, jehož hlavním cílem byla ochrana této skupiny obyvatel před nekalými obchodními praktikami, dnes vyvrcholil krajskou konferencí. Ta se uskutečnila ve zlínském hotelu Moskva a zavítala na ni zhruba stovka zástupců seniorských organizací z celého regionu.

Zlínský kraj patří ke krajům s nejvyšším indexem stáří, tedy podílem počtu seniorů na počet obyvatel. Hejtmanství situaci nepodceňuje. Této skupině obyvatel věnuje velkou pozornost a dělá pro ni celou řadu aktivit. „Projekt Senioři a jejich bezpečí se setkal s opravdu velkým ohlasem. Proto už teď mohu prozradit, že jsme se rozhodli v podobném duchu pokračovat i příští rok. Tentokrát bychom se chtěli věnovat tématu násilí páchaném na seniorech,“ uvedla krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.

Projekt Zlínského kraje finančně podpořilo Ministerstvo vnitra ČR z Programu prevence kriminality a hejtmanství na něm po celou dobu velmi úzce spolupracovalo s Krajským ředitelstvím PČR Zlínského kraje. I proto bylo velkým potěšením, že na závěrečnou konferenci zavítali zástupci právě těchto dvou institucí. „I když kriminalita obecně v posledních letech klesá, tak ta internetová roste. Takže je pořád, co dělat. Já říkám, že každá koruna vynaložená na prevenci se mnohonásobně vrátí v tom, že ušetříte na represi, která je mnohonásobně dražší,“ řekl David Chovanec, ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV ČR. „Senioři jsou specifickou skupinou. Pachatelé to moc dobře vědí a útočí na jejich Achillovu patu – důvěřivost. Proto jsem rád, že takové projekty jsou a my na nich můžeme spolupracovat,“ uvedl Jindřich Kučera, náměstek ředitele Krajského ředitelství PČR Zlínského kraje. V letošním roce policie ve Zlínském kraji eviduje třicítku trestných činů takového typu, 15 z nich policisti už objasnili, na dalších pracují. Na druhou stranu ze zkušeností vyplývá, že řada seniorů tyto trestné činy nehlásí, a to kvůli tomu, že se stydí, že tzv. šmejdům naletěli. Na krajské konferenci vystoupili jak zástupci PČR Zlínského kraje, tak i soudní exekutor Jan Valenta a psycholožka Hana Pašteková Rupertová.

Projekt se uskutečnil od května do listopadu. Kromě okresních seminářů, kterých se dohromady zúčastnilo 250 zástupců seniorských organizací, a dnešní krajské konference byla jeho součástí i informační kampaň. Například prostřednictvím Zlínského kraje se o aktuálních podvodných případech dozvěděli i starostové všech obcí v regionu. Další významnou aktivitou jsou i letáky se základními informacemi a telefonními čísly, které budou během měsíce listopadu k vidění ve vozech městské hromadné dopravy ve Zlíně, Otrokovicích, Vsetíně, Kroměříži, Uherském Hradišti, Uherském Brodě a Valašském Meziříčí a také na autobusových linkách po celém Zlínském kraji.

Projekt přišel na 498 tis. Kč, Ministerstvo vnitra ČR na něj z Programu prevence kriminality uvolnilo částku 398 tis. Kč, zbylých 100 tis. Kč uhradil Zlínský kraj ze svého rozpočtu.

Zpracovala: Gabriela Netopilová Sluštíková

4. 11. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje