Projekt Senioři a jejich bezpečí upozornil ve Vsetíně seniory na nekalé praktiky prodejců

17.6.2015

VSETÍN – Paní Z. šla na předváděcí akci s tím, že své vnučce koupí hrnce s titanovým dnem. Chtěla jí je dát svatebním darem. Prodejce za ně chtěl 10.000 korun. Tolik peněz seniorka ale u sebe neměla, a tak si zboží pořídila na splátky na dva roky. Bohužel krabici
s hrnci otevřela doma až o několik dní později a čekalo ji nemilé překvapení. Místo hrnců
s titanovým dnem byly v krabici úplně obyčejné. Reklamace se ale domáhala marně. Obyčejné hrnce za neuvěřitelných 10.000 korun tak doteď splácí.

I to je jeden ze sedmi příběhů, které si dnes ve vsetínském Domě kultury vyslechlo na 70 zástupců seniorských organizací. Konal se tady totiž seminář v rámci krajského projektu Senioři a jejich bezpečí, který se zaměřuje na prevenci proti nekalým obchodním praktikám páchaných na seniorech. Realizátorem projektu je Zlínský kraj. Finančně jej podpořilo Ministerstvo vnitra ČR z Programu prevence kriminality. Hejtmanství na něm spolupracuje s Krajským ředitelstvím PČR Zlínského kraje.

„Mohlo by se zdát, že o tzv. šmejdech se v posledních letech toho namluvilo spoustu a že seniorům už není co sdělit. Opak je ale pravdou. Dokazují to i nedávno zveřejněné informace České obchodní inspekce. Ta v prvním čtvrtletí letošního roku uložila organizátorům předváděcích akcí rekordní pokutu přes 16 milionů korun,“ upozornila nositelka projektu, krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.

Zlínský kraj je přitom po Královéhradeckém kraji krajem s nejvyšším indexem staří, tedy podílem počtu seniorů na počet obyvatel. Z krajských policejních statistik navíc vyplývá, že trestná činnost páchaná na seniorech je stálým problémem a její četnost neklesá. Součástí projektu je i informovanost starostů, v jejichž obcích či okolí dojde ke spáchání podobného trestného činu na seniorech.

Kromě několika konkrétních výpovědí seniorů, kteří s takzvanými šmejdy mají osobní zkušenost, na semináři vystoupila například i Lucie Javoříková z Krajského ředitelství PČR Zlínského kraje s radami jak rozpoznat falešného policistu. Konkrétní informace z praxe si přítomní senioři vyslechli i z úst zástupců České obchodní inspekce a Sdružení spotřebitelů Moravy a Slezska.

K těm nejzákladnějším radám patří naučit se odmítat, tedy říkat NE, podepisovat jen to, co je srozumitelné, platit pouze objednané zboží nebo službu, pouštět do domu jen známé lidi, používat kukátka, řetízky na dveřích apod. Důležité je, aby případné problémy lidé okamžitě nahlásili policii.

Další seminář proběhne ve městě Kroměříž dne 9. září 2015 a je určen organizacím, které jsou v kontaktu se seniory v tomto okresu.

17. 6. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161