Projekt rozšíření Internetu do knihoven ve Zlínském kraji

4 398 659 Kč

Financování:

EU: 3 298 994 Kč (75%)
Státní rozpočet: 439 866 Kč (10%)
Zlínský kraj: 175 946 Kč (4%)
Obce ZK: 483 853 Kč (11%)

Stručný obsah:

Projekt navazuje na první kolo zřizování míst s veřejně přístupným internetem (PIAP - Public Internet Access Point) v obcích Zlínského kraje, do kterého bylo zapojeno 74 partnerů. Navazující projekt rozšiřuje vybudování PIAP na dalším území ZK, která nebyla zahrnuta do 1.kola internetizace ZK. Pro dosažení zlepšení situace v oblasti jsou v rámci projektu zřizována veřejně přístupná místa vybavená výpočetní technikou a připojená k síti Internet . Tato budou umísťována z velké části v menších vesnicích a okrajových částech měst, kde nejsou komerční sférou služby veřejného internetu nabízeny. Obyvatelé malých vesnic a příhraničních oblastí, kteří nemají možnost přístupu na internet z domova, musejí dojíždět do velkých měst. Tyto bariéry zabraňují rozšíření využívání internetu nejen pro občany, ale i instituce státní správy i v malých vesnicích. Stávající stav také brání dalšímu posilování elektronické komunikace mezi občanem a státními úřady.

Všeobecný cíl:

Cílem projektu je zpřístupnit internet široké veřejnosti, obyvatelstvu obce a obci samé a umožnit tak využití internetu pro služby veřejné správy a pro širokou veřejnost. Místa jsou vybavena výpočetní technikou (stolním počítačem, SW a potřebnými HW periferiemi) vhodnou pro provoz internetových aplikací.

Specifické cíle:

• Zvýšit konkurenceschopnost firem, které působí v malých obcích a jsou nedostupností internetových služeb zvýhodněny.
  • Rozšiřovat skupinu s vysokou počítačovou gramotností tvořenou z řad široké veřejnosti.
  • Přispívat k její motivaci pro využití moderní technologie.
  • Podpořit elektronickou komunikaci mezi občanem a institucemi samosprávy a státní správy.

Výstupy projektu:

• Vytvořená pracovní místa – 1,35 osob
  • Počítače připojené širokopásmovým připojením – 47 ks
  • Občané s přístupen k širokopásmovému internetu – 15 042 osob
  • Vybudování PIAP či IKT center – 59 ks
  • Uživatelská místa v PIAP či IKT centrech – 79 ks

Aktuální stav:

Všechna místa PIAP jsou zprovozněna, instalace výpočetní techniky do míst byla ukončena k 31.10.2006.

Kontaktní osoba:

Ing. František Štourač