Pro obce do 500 obyvatel je připraven nový dotační titul, který pilotně vyzkouší 12 obcí

26.2.2018

ZLÍNSKÝ KRAJ – Větší pozornost obnově a rozvoji znevýhodněných území chce věnovat Zlínský kraj. Svůj Program na podporu obnovy venkova tak rozšíří o nový dotační titul na finanční podporu směřující právě do těchto území, která jsou tvořena zejména malými obcemi do 500 obyvatel.

„Z celkem 307 obcí Zlínského kraje je 102 obcí do 500 obyvatel, tedy jedna třetina. Tyto obce ve srovnání s většími územními celky mají horší podmínky rozvoje včetně nižší administrativní kapacity, potýkají se s horší kvalitou občanské vybavenosti, vyšší nezaměstnaností a z toho vyplývající nižší kvalitou života. Proto se více zaměříme na podporu jejich rozvoje,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha, zodpovědný za oblast strategického rozvoje a územní plánování.

Pilotně kraj svůj nový dotační titul „Obnova a rozvoj znevýhodněných území“ pro období 2019–2021 zacílí na území místní akční skupiny Hříběcí hory, které je z výše uvedeného pohledu ve Zlínském kraji nejproblematičtější. Konkrétně jde o 12 obcí (Bařice-Velké Těšany, Cetechovice, Dřínov, Hoštice, Chvalnov-Lísky, Kunkovice, Nítkovice, Prasklice, Šelešovice, Troubky-Zdislavice, Věžky, Zástřizly).

V těchto obcích bude do konce letošního května proveden sběr projektových námětů. Po jejich vyhodnocení budou nastaveny parametry dotačního titulu včetně finanční alokace. Podporovány budou pouze aktivity, na něž nelze získat dotaci v rámci místní akční skupiny Hříběcí hory či z národních dotačních programů a které budou zaměřené na obnovu obecního majetku. Koordinaci přípravy projektů do nového krajského dotačního titulu zajistí projektový manažer místní akční skupiny Hříběcí hory.

Zpracoval: Jan Vandík

26. 2. 2018