PRO AMICIS MUSAE

PRO AMICIS MUSAE („Přátelům múz") je ocenění za významný a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Ve Zlínském kraji je cena udělována od roku 2005 na základě Pravidel schválených Radou Zlínského kraje, zpravidla jednomu kandidátovi, jež je vázán ke Zlínskému kraji (trvalé bydliště, místo narození, působení na území kraje, atp.). Ocenění je spojeno s předáním výtvarného symbolu a finančního daru.

Prvním oceněným se stal v roce 2005 PhDr. Karel Pavlištík, CSc., pracovník Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně za výzkumnou, publikační, výstavní a folkloristickou činnost, kterou významně přispěl k zachování a rozvoji tradiční lidové kultury a zejména folkloru jednotlivých regionů Zlínského kraje.

V roce 2006 byl oceněn spisovatel Pavel Hejcman z Bystřice pod Hostýnem za celoživotní rozsáhlé literární dílo.

V roce 2007 obdržel ocenění literární kritik a editor Mojmír Trávníček z Nového Hrozenkova za celoživotní významnou ediční a literárně kritickou činnost.

V roce 2008 byl oceněn PRO AMICIS MUSAE etnograf PhDr. Josef Jančář, CSc. za celoživotní vědeckou i praktickou činnost v oblasti tradiční lidové kultury a její popularizaci v mezinárodním měřítku.

Oceněným v roce 2009 se stal Otmar Oliva z Velehradu za rozvoj tradice křesťanského kulturního dědictví a šíření dobrého jména moravského umění v zahraničí.

V roce 2010 získala ocenění Mgr. Helena Chybová za svoji soustavnou práci na záchranných archeologických výzkumech, literární činnost především za knihu Kroměříž zmizelá a znovu objevená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města.

Dalším držitelem ceny PRO AMICIS MUSAE byl v roce 2011 Mgr. Jiří Severin, cenu získal za významný přínos kultuře regionu za celoživotní publicistickou, publikační, scénáristickou a organizační práci, za propagaci kultury Zlínského kraje v zahraničí a za autorský podíl na významných projektech, především Muzeu lidových pálenic.

V pořadí již osmou držitelkou ceny PRO AMICIS MUSAE v roce 2012 se stala Eva Urbachová za celoživotní etnografickou práci, za zásluhy při vybudování stálé expozice o lidové výrobě, krojích a obyčejích v Muzeu regionu Valašsko.

V roce 2013 převzali ocenění poprvé v historii dva laueráti: spisovatel Josef Holcman a hudební skladatel Václav Maňas mladší. Josef Holcman ocenění získal za soustavnou literární a publikační činnost, Václav Maňas mladší za soustavnou kompoziční a aranžérskou činnost pro české a moravské hudby.

Rovněž v roce 2014 se uskutečnilo slavnostní předání ceny „PRO AMICIS MUSAE" za významný a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Držitelem ceny letošního ročníku se stal známý publicista a spisovatel PaedDr. Jiří Jilík. Jiří Jilík působil jako šéfredaktor Slováckých novin, napsal několik filmových scénářů a televizních dokumentů, je autorem a spoluautorem více než dvou desítek knižních titulů s tématikou lidové kultury a regionální historie.

V roce 2015 udělil Zlínský kraj ocenění dvěma laureátkám. Paní Vlasta Grycová získala ocenění za celoživotní přínos v oblasti kultury Zlínského kraje, zejména za péči o lidové tradice v oblasti písňové tvorby a její zásluhy při spoluzaložení Ženského pěveckého sboru ve Strání. Paní PhDr. Věra Kovářů byla oceněna za celoživotní přínos v oblasti kultury Zlínského kraje zasahující do celé řady kulturních oblastí od dokumentace a záchrany tradičních lidových staveb v terénu až po lektorskou činnost či roli etnografky a organizátorky-autorky mnoha kulturních pořadů.

dokumenty ke stažení

.pdf Výzva PAM 2016 286,38 kB