Přišli jste o dodavatele energie? Pomůže vám infolinka

  2.12.2021
Přišli jste o dodavatele energie? Pomůže vám infolinka

ZLÍNSKÝ KRAJ – Pro všechny zákazníky ze Zlínského kraje, které v poslední době postihla náhlá ztráta dodavatele energie, zřídila Energetická agentura Zlínského kraje speciální infolinku na čísle 577 043 937. Dozvědí se na ní vše potřebné k tomu, jak v této situaci postupovat a jak ji nejlépe řešit. S dotazy se lidé mohou obracet na pracovníky Energetické agentury také písemně na e-mailové adrese: info@eazk.cz. Infolinka je v provozu ve všední dny od 8 do 16 hodin. Více informací na www.eazk.cz.

Jak postupovat při náhlé ztrátě dodavatele energie? (základní instrukce)

1. Můj dodavatel ukončil dodávky → Dodavatel poslední instance

Pokud váš dodavatel energie ukončí činnost v důsledku neschopnosti finančně zajistit dodávku svým zákazníkům, nastupuje místo něj dodavatel poslední instance. V případě elektřiny pro okresy Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž je to společnost E.ON Energie. Pro okres Vsetín je to ČEZ Prodej. V případě zemního plynu je dodavatelem poslední instance pro celý Zlínský kraj společnost Innogy Energie. Dodavatel poslední instance má povinnost vás okamžitě informovat o zahájení dodávek elektřiny a plynu, cenách a podmínkách dodávek. Ceny elektřiny a zemního plynu u dodavatele poslední instance jsou přibližně třikrát vyšší než u vašeho původního dodavatele.

2. Nalezení nového dodavatele energií

Nyní máte 6 měsíců na nalezení nového dodavatele. S výběrem dodavatele doporučujeme nespěchat. Současné ceny dodavatelů na rok 2022 jsou okolo 4 700 Kč/MWh u elektřiny a 3 000 Kč/MWh u zemního plynu. Začátkem prosince bude již situace na trhu klidnější, což se pozitivně projeví také na cenách. Následně s novým dodavatelem dojednáte smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo zemního plynu. Součástí smlouvy je obvykle plná moc pro obchodníka, obchodní podmínky a případně ceník, kterým se smlouvy řídí.

3. Podpis smlouvy a následná dodávka energií

Na základě podepsaných smluv si nový obchodník zažádá o váš odběr na Operátorovi trhu s energiemi a od této doby vám dodává elektřinu nebo zemní plyn. Při prvním vyúčtování od nového dodavatele doporučujeme ověřit, zdali cena ve vámi podepsané smlouvě odpovídá ceně na faktuře. Každá faktura se dá do 14 dní reklamovat.


4. 11. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap