Prim. Zuzana Boháčová: Jsem ráda, že geriatrie bude součástí nové nemocnice

  7.6.2019
Prim. Zuzana Boháčová: Jsem ráda, že geriatrie bude součástí nové nemocnice

MUDr. Zuzana Boháčová je primářkou Centra klinické gerontologie Krajské nemocnice T. Bati. Konstatuje, že když se původně dozvěděla, že by její oddělení jako téměř jediné zůstalo ve starém areálu, nebyla spokojená. „Ozvala jsem se, protože si myslím, že to není dobrý nápad. Nakonec se to změnilo.“

Proč by geriatrie měla být v nové nemocnici?

Naše oddělení přebírá často z akutních oddělení pacienty po velmi krátkém pobytu na akutním lůžku, potřebujeme tedy být v blízkosti ostatních oddělení, abychom mohli rychle reagovat na aktuální stav našich pacientů. A koneckonců i máme akutní část, která by nešla oddělit. Potřebujeme zázemí velké nemocnice. Když teď vím, že se v plánech nové nemocnice počítá se všemi odděleními stávající Krajské nemocnice T. Bati, jsem spokojená. Pokud však záměr s novou nemocnicí nevyjde, jsem spokojená i ve stávající nemocnici. Budova, ve které je umístěno naše oddělení, byla částečně zrekonstruovaná v loňském roce a není v tak špatném stavu jako prostory některých jiných oddělení, například interny.

Jaké výhody by mohla přinést nová nemocnice vašim pacientům?

Velkou výhodou určitě budou jedno až dvoulůžkové pokoje, kde by pacienti měli více soukromí. Mnohem lepší přístup ke svým blízkým by také měly rodiny nebo jiné návštěvy. Zejména u pacientů umírajících v paliativně symptomatickém režimu by taková změna k lepšímu prospěla ve všech ohledech. Ale jinak musím říci, že práce na našem oddělení je hlavně o dobré léčebné a ošetřovatelské péči. To znamená o práci konkrétních lidí. Na ní především záleží stav a spokojenost pacientů. Budovy a přístroje jsou také potřeba, v našem oboru však nejsou tím nejdůležitějším.

Přibývá pacientů geriatrie?

Ano, našich pacientů přibývá, je to dáno především prodloužením střední délky života. Jedná se o pacienty s mnohočetnými nemocemi, s limitovanou schopností se uzdravit a postarat sám o sebe. Stává se, že i přes veškerou léčebnou a rehabilitační péči zůstanou částečně nebo úplně závislými na péči druhých.

Více informací o projektu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích najdete na webových stránkách: www.vasenemocnicezlin.cz

7. 6. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap