Přijďte si zahrát na cimbál

6. 1. 2023

S velkým návštěvnickým zájmem se setkala autorská výstava Slováckého muzea s příznačným názvem Fenomén cimbál. Pokud ještě s návštěvou váháte, máte poslední šanci ji vidět v neděli 15. ledna! Poté její tóny utichnou a cimbály, některé téměř 300 let staré, se ukryjí opět v depozitářích.

„Návštěvníci výstavy uvidí cimbály v mnoha podobách, a to nejen klasický pedálový cimbál se 133 strunami, ale také cimbály přenosné, elektronický či cimbály z Ameriky či Asie, odkud tento nástroj pochází. Nahlédnou také do cimbálové dílny jednoho z výrobců, Jiřího Galušky z Ostrožské Nové Vsi. A to prostřednictvím videí v infokiosku nebo i pohledem do části jeho dílny, která je rovněž součástí výstavy. Velkým lákadlem pro příchozí je, že na tři cimbály si mohou také sami zahrát!“ nechává se slyšet Jan Káčer. Ten je spolu s Petrem Číhalem nejen spoluautorem výstavy, etnografem Slováckého muzea, ale také aktivním cimbalistou.

„Cimbál není jen nástroj, který je spjatý s folklorem, ale stále častěji se uplatňuje jako koncertní nástroj. Hrát je na něj možné různými druhy paliček nebo i přímo prsty. Jeho zvukový rozsah je fenomenální,“ doplňuje Káčer.

Tvůrci mysleli i na děti – pro školy je připraven výukový program Po strunách cimbálu a pro celé rodiny pak oblíbené rodinné odpoledne v neděli 15. ledna s názvem Zvídálkové, vzhůru do muzea! tentokrát na téma Záhadné struny. Výstavu během jejího trvání doplnily i komentované prohlídky, z nichž poslední se koná ve středu 11. ledna v 17 hodin za účasti Jana Káčera. Využijte této příležitosti poodhalit tajemství tohoto jedinečného nástroje!

 

 

Bližší informace: Mgr. Jan Káčer, etnograf Slováckého muzea

mobil: +420 723 777 876

e-mail: jan.kacer@slovackemuzeum.cz

www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum

jan-kacer-vysvetluje-vyrobu-palicek--fotoarchiv-slovackeho-muzea.jpg
na-nedeli-15--1--je-pripraven-program-pro-deti-zvidalkove--vzhuru-do-muzea---fotoarchiv-slovackeho-muzea.jpg
pohled-do-casti-cimbalove-dilny-jiriho-galusky--fotoarchiv-slovackeho-muzea.jpg
ruzne-druhy-palicek--kterymi-lze-hrat--fotoarchiv-slovackeho-muzea.jpg
spoluautor-vystavy-jan-kacer-pri-komentovane-prohlidce--fotoarchiv-slovackeho-muzea.jpg
vystava-fenomen-cimbal--fotoarchiv-slovackeho-muzea.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap