Přelom dubna a května ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU bude nabitý akcemi

24. 4. 2019

V krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT se stále něco děje. Pro příznivce výtvarného umění, architektury, literatury, historie i moderních technologií je zde připraven bohatý program.

Hned po Velikonočním pondělí v úterý 23. dubna  byl v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně zahájen festival Literární jaro Zlín 2019, který nabídne setkání s předními současnými autory, jako je Radka Denemarková, Viktorie Hanišová, Jaroslav Rudiš, Emil Hakl, Marek Šindelka a mnoho dalších. Autorských čtení a besed se spisovateli se mohou příznivci literatury zúčastnit ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU až do 7. kvěna. Součástí festivalu je doprovodná výstava Rakouského kulturního fóra v Praze Sigmund Freud - Odhalení 21. století, která je ke zhlédnutí ve foyer budovy 15 po celou dobu festivalu.

Archologický klub při Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně nabídne 24. dubna od 17 hodin přednášku PhDr. Jany Langové Země Nairi  nejen o historii Arménie. Muzeum zve návštěvníky od 26. dubna také na novou výstavu Gloria Musicae!, která představí ucelenou kolekci strunných, dechových a bicích historických hudebních nástrojů z 18. – 20. století ze sbírky Jaromíra Růžičky. K výstavě je připraven bohatý doprovodný program plný hudby. V muzeu mohou lidé navštívit také výstavu Miroslav Zikmund 100 let, která představuje soubor uměleckých děl, jako jsou kresby, grafiky či plastiky inspirované životem a dílem legendárních českých cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. K vidění je už jen do 5. května.

Středeční večer 24. dubna od 21 hodin bude patřit videomappingové projekci studentů Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na téma „Zlín uprostřed světa".

„Tématem videomappingu pro rok 2019 je Baťovský Zlín a Cestování, jednotlivé spoty ukazují neomezené možnosti místa, kde žijeme a míst, kam můžeme cestovat. Příběhy jsou zaměřeny na světoznámé cestovatele Hanzelku a Zikmunda, jehož významné jubileum si v letošním roce připomínáme. Bude se jednat o jedinečný zážitek, který by si návštěvníci neměli nechat ujít,“ představila akci Ing. Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut. Videomapping se bude konat za každého počasí na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila pro milovníky české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století Derniéru výstavy Miloš Jiránek (1875-1911) – Tichý hlas, která se uskuteční v pátek 26. dubna od 18.30 hod. Pořad „Hľadanie človeka“ nabídne večer s významným slovenským režisérem a fotografem Dušanem Hanákem.

„Na úvod večera promluví k výstavě děl významného malíře, literáta a výtvarného kritika Miloše Jiránka kurátorka Pavlína Pyšná. Pořadem bude provázet fotograf Pavel Dias a o hudební doprovod se postará Horňácká muzika Miroslava Minkse se sólisty – Jiřinou Mikloškovou, Martinem Čambalem a Svatoplukem Kučerou,“ pozval na derniéru výstavy Pavel Petr z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Samotnou výstavu je možné navštívit do 12. května.

Tuto výstavu, ale také další aktuální výstavy a stále expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně mohou návštěvníci vidět také o květnových státních svátcích
1. a 8. května v běžné otevírací době od 10 do 18 hodin.

Začátkem května pak 14|15 BAŤŮV INSTITUT ožije pátým ročníkem Zlin Design Week. Na platformě a v kavárně je pro návštěvníky připravena opening party, festival Maska i afterparty.

O baťovské architektuře se mohou lidé dozvědět více na komentované prohlídce výstavy Mezinárodní bytová soutěž firmy Baťa v roce 1935, na kterou netradičně naváže procházka do bytové kolonie Nad Ovčírnou. Prohlídka bude zahájena 7. května v 17 hodin v grafickém kabinetu krajské galerie.

Více informací naleznete na www.14-15.cz a webech muzea, galerie a knihovny.

 

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
alena.babicova@14-15.cz
+420 736 505 513

basnici-v-prostoru-2019--hanak.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap