Představitelé kraje se setkali se zástupci místních akčních skupin

  14.3.2017
Představitelé kraje se setkali se zástupci místních akčních skupin

ZLÍNSKÝ KRAJ – Jednání Krajského sdružení národní sítě místních akčních skupin Zlínského kraje se dnes uskutečnilo v prostorách krajského úřadu. Zúčastnili se ho také členové Rady Zlínského kraje Josef Zicha, Margita Balaštíková a Jan Pijáček. Se zástupci místních akčních skupin (MAS) hovořili o možnostech jejich finanční podpory ze strany kraje a také o zapojení MAS do programu Dne Zlínského kraje.

„Jsem rád, že jsme se dnes společně sešli a mohli si navzájem předat důležité informace a také představy o tom, jak by partnerství kraje a místních akčních skupin mělo do budoucna vypadat. Všichni totiž chceme, aby naše spolupráce oboustranně dobře fungovala," uvedl Josef Zicha, náměstek hejtmana Zlínského kraje, zodpovědný za strategický rozvoj.

Nejprve byla řeč o finanční podpoře místních akčních skupin ze strany kraje, která byla doposud realizována zejména formou návratné finanční výpomoci. V roce 2014 uzavřel Zlínský kraj smlouvy o poskytnutí návratné finanční výpomoci s 18 MAS v celkové výši 7 283 200 korun (1 MAS nečerpala). Splatnost byla posunuta do 30. září 2017. Kromě toho Zlínský kraj MAS vždy finančně pomohl v problémovém období na začátku nového programovacího období (v letech 2007, 2013, 2014). Nyní kraj hledá způsoby, jak financování systémově nastavit pro budoucí období. Jednou z cest je například spolufinancování způsobilých režijních výdajů MAS formou dotací.

Také v letošním roce se uskuteční Den Zlínského kraje, a to v sobotu 30. září. A právě zapojení MAS do přípravy této akce nabídli na dnešním setkání představitelé kraje. Tato spolupráce by měla vycházet z toho, že MAS dobře znají své místní prostředí a mohou tak pro pestrý program Dne Zlínského kraje pomoci zprostředkovat například vystoupení folklorních či pěveckých souborů, prezentaci šikovných řemeslníků aj.

Místních akčních skupin ve Zlínském kraji působí celkem 19, z toho jedna má sídlo mimo jeho území (Partnerství Moštěnka). Jejich činnost je založena na spolupráci veřejného, podnikatelského a neziskového sektoru. Podílejí na rozvoji venkova a zemědělství, a to zejména tím, že získávají finanční podporu z EU i národních programů pro svůj region na realizaci nejrůznějších projektů. To vše při použití tzv. metody LEADER. Ta je založena na přístupu zdola nahoru, kdy o budoucnosti konkrétního regionu rozhodují lidé zde žijící a pracující, kteří znají jeho tradice a potřeby.

Přehled místních akčních skupin (MAS) ze Zlínského kraje

MAS Bojkovska

MAS Mikroregionu Buchlov

MAS Hornolidečska

MAS Střední Vsetínsko

MAS Dolní Poolšaví

MAS Východní Slovácko

MAS Horňácko a Ostrožsko

MAS Ploština

MAS Rožnovsko

MAS Hříběcí hory

MAS Severní Chřiby a Pomoraví

MAS Vizovicko a Slušovicko

MAS Podhostýnska

MAS Valašsko - Horní Vsacko

MAS Luhačovské Zálesí

MAS Kelečsko - Lešensko - Starojicko

MAS - Partnerství Moštěnka

MAS Staroměstsko

MAS Jižní Haná


Zpracoval: Jan Vandík

14. 3. 2017

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

 

img-9603-foto-jiri-balat.jpg
img-9610-foto-jiri-balat.jpg
img-9612-foto-jiri-balat.jpg
img-9613-foto-jiri-balat.jpg
img-9641-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.