Představitelé kraje jednali s Národní radou zdravotně postižených o zlepšování podmínek lidí s handicapem

22.5.2019

ZLÍN – O tom, jak se žije lidem se zdravotním postižením ve Zlínském kraji a na co je třeba zaměřit pozornost z hlediska regionální samosprávy, diskutovali zástupci kraje s členy předsednictva Národní rady zdravotně postižených České republiky vedené Václavem Krásou.

„Rádi jsme poskytli podmínky pro to, aby se v sídle Zlínského kraje mohlo uskutečnit výjezdní zasedání předsednictva Národní rady zdravotně postižených, protože je to příležitost, jak si vzájemně vyjasnit, v čem můžeme jako kraj přispět ke zlepšení podmínek života lidí se sníženou pohyblivostí nebo orientací,“ řekl statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop, který za Zlínský kraj jednání moderoval. „V situaci člověka se zdravotním postižením se kdykoliv může ocitnout kdokoliv z nás nebo z našich blízkých, je proto velmi cenné, můžeme-li sdílet zkušenosti lidí, kteří se potýkají se ztíženou pohyblivostí, nebo se zrakovým či sluchovým postižením a společně hledat možnosti, jak zvýšit jejich komfort - ať už ve veřejné dopravě nebo na veřejně přístupných místech včetně například kulturních památek,“ sdělil náměstek Jiří Sukop.

Obecně se za problém lidí se zdravotním postižením považuje vlaková doprava, protože zatímco vlakový personál již většinou bývá na přepravu těchto osob připraven a umí jim asistovat, ve stanicích ještě není tato obsluha plnohodnotně zajištěna. Při jednání mimo jiné zaznělo, že ve Zlínském kraji by v roce 2021 mělo být 90 procent vlaků nízkopodlažních a také personál se bude postupně učit doprovázet občany se zdravotním postižením.

Zpracovala: Helena Mráčková

22. 5. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

img-9213.jpg
img-9215.jpg
img-9217.jpg
img-9219.jpg
img-9223.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.