Poznejte tajemství skla z Valašska

9.11.2022 - 10.11.2022
Muzeum regionu Valašsko, p. o.
571 411 690, 605 509 928

Co stojí za věhlasem osvětlovacího skla z Valašského Meziříčí? Jaké interiéry ve své době ozařovalo a opravdu bylo použito i na legendárním Titanicu? Na tyto a mnohé další otázky odpoví dvojice přednášek historičky Kamily Valouškové, které připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámcích Vsetín (9. listopadu) a Kinských ve Valašském Meziříčí (10. listopadu).

Historie výroby osvětlovacího skla ve Valašském Meziříčí je dlouhá 150 let. Na začátku stála sklárna založená hrabětem Kinským na břehu rožnovské Bečvy v tehdejším městečku Krásno. Vrcholného věhlasu dosáhla na přelomu 19. a 20. století, kdy byla součástí společnosti S. Reich & Co – největší sklářské firmy v celém Rakousko-Uhersku. Tehdy i později zde vznikaly věhlasné výrobky, jež dobývaly svět, a osvětlovací sklo se tak stalo nedílnou součástí historie celého města.

O tom a mnohem dalším Vám povypráví historička umění Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková v rámci dvojice svých přednášek. První (Světlo meziříčských skláren) proběhne ve středu 9. listopadu na zámku Vsetín, druhá (Krása světla z Krásna) ve čtvrtek 10. listopadu v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Začátek obou je v 17 hodin. „Nejprve krátce nahlédneme do historie sklářství na Valašsku, ale přednáška bude jinak věnována zejména tradici výroby osvětlovacího skla ve Valašském Meziříčí. Dozvíte se třeba, jakým způsobem byla dekorována stínidla pro petrolejové lampy nebo v čem spočívá síla triplexopálu. Přiblížíme si design v různých obdobích, některé realizace a samozřejmě i jména nejslavnějších autorů. Součástí programu bude také zkouška svitu historických svítidel a ve Valašském Meziříčí komentovaná prohlídka probíhající výstavy Světlo krásenských skláren. Všechny co nejsrdečněji zvu,“ vzkázala kurátorka obou přednášek Kamila Valoušková (na snímku).

Další zprávy z Muzea regionu Valašsko najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík, autor zprávy

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko