Poznejte peníze, jak je neznáte

23.6.2021 - 30.10.2021
Zámek Lešná u Valašského Meziříčí
Muzeum regionu Valašsko, p. o.
571 411 690, 605 509 928
http://www.muzeumvalassko.cz/akce-a-vystavy/mince-a-platidla

Mince a platidla. Tak zní název hlavní výstavy letošní sezony na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Muzeum regionu Valašsko vás jejím prostřednictvím provede historií peněz od staré antiky až po současnost. Nechybí různé raritní mince či bankovky, hravé interaktivity a další zábava pro celou rodinu.

Peníze patří k průlomovým vynálezům lidstva, jenž umožnil rozvoj obchodu, řemesel, zemědělství i společnosti obecně. Dnes je to naprosto běžná věc, s níž se setkáváme každý den a možná si ani neuvědomujeme, jak zásadně ovlivňuje naše životy.

Také o tom je nová hlavní výstava na zámku Lešná u Valašského Meziříčí s názvem Mince platidla. Návštěvníkům nabízí spoustu zajímavých exponátů, jako inflační miliardovou bankovku, hranaté mince či různá kožená platidla, ale i poněkud netradiční pohled do historie peněz. „Představujeme je nejen jako klasické platidlo, ale i jako neoddělitelnou součást dějin naší moderní společnosti a specifický kulturní fenomén,“ uvedl kurátor výstavy a archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

 

Návštěvníci výstavy například zjistí, že kromě zlata, stříbra a dnes používané oceli, byly peníze vyráběny například z dřevěných dýh nebo odřezků kůže. Budou moci porovnat, za kolik by v dávné minulosti koupili na trhu husu nebo kopu vajec a dozví se i to, jak se během 20. a 21. století měnila kupní síla asi nejznámější české bankovky – stokoruny. „Změny reálné finanční hodnoty jsou spojeny s pojmem inflace, které je rovněž věnována část výstavy. Zajímavým příkladem je třeba cena chleba v meziválečném Německu, která vyšplhala na několik miliard marek,“ doplnil Španihel.

 

Výstava je doplněna o řadu interaktivit, jako středověká ražba mincí, poznávací kvíz či možnost nechat se zvěčnit ve speciálním fotokoutku jako model pro bankovku. Součástí je i lektorský program, který se zaměřuje na problematiku finanční gramotnosti u dětí.

 

Mince a platidla budete moci na zámku Lešná u Valašského Meziříčí vidět až do 30. října. Stejně dlouho potrvají i dvě menší výstavy Po stopách velkých šelem (fotografie přírody) a Adolf Růžička: Návrhy nábytku (unikátní nákresy nábytku z přelomu 19. a 20. století). Při návštěvě lešenského zámku rozhodně nevynechejte prohlídku historických interiérů a zdejšího anglického parku, který je zejména v tomto období plný barevných květů a kouzelných vůní.

 

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel.

www.muzeumvalassko.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap