Poskytovatelé sociálních služeb ve Zlínském kraji dostanou dodatečnou finanční podporu

  13.7.2022
Poskytovatelé sociálních služeb ve Zlínském kraji dostanou dodatečnou finanční podporu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj získá dodatečné prostředky, které poslouží na dofinancování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o tom rozhodlo v úterý 12. července. Peníze by jednotlivé kraje měly obdržet do podzimu. Celková částka, která se mezi ně rozdělí, by měla dosáhnout 3,2 miliard korun. Návrh bude schvalovat kabinet.

„Peníze rozdělíme mezi jednotlivá sociální zařízení v kraji na jednání zastupitelstva v září," uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za oblast sociálních věcí.

MPSV tímto reaguje na výzvu Zlínského kraje a ostatních členů Komise Rady Asociace krajů České republiky, kteří usilovali o potřebné dofinancování s ohledem na rekordní inflaci a s tím spojený růst nákladů, který na sociální služby dopadá. Více peněz dostanou všichni poskytovatelé, tedy například domovy pro seniory, pečovatelské či terénní služby, ale třeba také služby sociální prevence.

Zlínský kraj letos obdržel od státu na financování sociálních služeb o zhruba 450 milionů korun méně, než bylo potřeba. „Udržet kvalitu sociální péče v našem kraji na vysoké úrovni by šlo bez dodatečné peněžní podpory od státu jen stěží. Jsem velmi ráda, že se nám s ostatními kraji podařilo podporu vyjednat," dodala Hana Ančincová.

Kritickou situaci řešil Zlínský kraj už na začátku letošního roku, kdy byla kvůli státnímu rozpočtovému provizoriu zpožděna platba státu krajům na financování sociálních služeb, a kraj tak musel přímo ze svého rozpočtu poskytnout více než šesti desítkám provozovatelů sociálních služeb návratnou finanční výpomoc přesahující 615 milionů korun, aby nebyl ohrožen jejich provoz.

13. 7. 2022

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap