PODZIM V MUZEU MŮŽE BÝT PŘÍJEMNÝ

30. 9. 2022

Zlínské muzeum vstupuje do měsíce října s pestrým programem ve všech svých objektech. Po letních měsících zaměřených na velké akce jako noční prohlídky hradu či Stará řemesla na hradě přichází s podzimem čas pro akce komornější, ale stejně zajímavé.

Pokud začneme přímo Zlínem, tak tady nabídne muzeum 4. 10. od 17 hodin mimořádnou přednášku věnovanou unikátnímu archeologickému nálezu pohřebiště germánských bojovníků u Roštění.  Vedoucí výzkumu Tomáš Zeman z Moravského zemského muzea představí kromě samotné lokality i pohřbívání Germánů v době římské obecně.

Další přednášky se odehrají už 6. 10. na hradě Malenovice, kde se pomalu připravuje ukončení letošní návštěvní sezóny, která končí 30. 10. Kurátorky dvou sezónních výstav - přírodovědné JANTAR ZE ŠTUDLOVA a etnografické JAROSLAV KOŽELUHA – budou připraveny od 15 hodin provést případné zájemce a nabídnout jim zasvěcený komentář.

Také Muzeum luhačovického Zálesí má v říjnu co nabídnout. Vernisáží v 17 hodin zde bude 6. 10. zahájena nová výstava DUŠAN SAMO JURKOVIČ ZNÁMÝ A NEZNÁMÝ, která v luhačovickém Městském domu kultury Elektra představí téměř neznámé dílo tohoto architekta z jeho působení na Slovensku i jeho vyhlášené stavby inspirované lidovým stavitelstvím na Moravě.

Pro milovníky přírody a historie je pak připraveno 8. 10. tradiční SETKÁNÍ NA STARÉM SVĚTLOVĚ, kde  památkář Radim Vrla představí nové objevy a stará tajemství tohoto hradu.

S přírodou jsou tradičně spojeny i muzejní bylinkářské dílny. Říjen nabídne rovnou dvě setkání na toto téma: 8. 10. odpoledne to bude dílna BYLINY A TEXTIL a 18. 10. program k Mezinárodnímu dni stromů LÉČIVÁ SÍLA STROMŮ. Slovem a obrazem zde přiblíží léčivé účinky stromů a keřů botanička Petra Hanáková, hrou na indiánské flétny ji doprovodí Dušan Hanák.

Hlavním „chodem“ v nabídce Muzea jihovýchodní Moravy zůstává v těchto dnech výstava ZLÍN 700 mapujících historii města z různých pohledů. „Jako doprovodný program máme v nabídce komentovanou prohlídku této výstavy pro veřejnost,“ říká Silvie Lečíková z obchodního oddělení muzea. „Kurátorka Yvona Činčová a archeoložka Jana Langová představí výstavu i její zajímavosti13. října od 16 hodin. Pro rodiny s dětmi připravilo lektorské oddělení muzea tvořivou dílnu VZKŘÍŠENÍ STAROZLÍNSKÉHO ORNAMENTU, která je naplánovaná na 15. října.“ Za zmínku určitě stojí i řada programů, které jsou připraveny k výstavě pro školní skupiny tak, aby se i žáci a studenti seznámili s historií města příjemnou formou.

V závěru měsíce bude muzeum opět připomínat obuvnickou tradici Zlína akcí ŠEVCI ŽIJÍ aneb SVATÝ KRYŠPÍN A KRYŠPINIÁN V MUZEU. 29. října tak expozice Princip Baťa ožije ševcovinou, obouváním, péčí o nohy a obuv a dalšími aktivitami a dílnami spojenými s tímto tématem.

Podrobné informace o všech akcích najdete na webu muzea www.muzeum-zlin.cz .

Ing. Silvie Lečíková

vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín