Podvodů na seniorech neubývá, upozornili odborníci v Uherském Hradišti

20.10.2015
Podvodů na seniorech neubývá, upozornili odborníci v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště – Naučit se říkat NE. To je základní pravidlo, jak se ubránit tzv. šmejdům. Zdá se velmi prosté, nicméně v praxi tomu tak není a senioři jsou stále velmi oblíbeným a snadným cílem podvodníků. Co dělat, když už někdo takovým prodejcům naletí nebo jak poznat pravého policistu od falešného – nejen na to dnes odpovídali odborníci v Uherském Hradišti, kde se uskutečnil okresní seminář projektu Zlínského kraje Senioři a ejich bezpečí.

Projekt upozorňuje na tzv. šmejdy a jejich stále sofistikovanější praktiky. Finančně jej podpořilo Ministerstvo vnitra ČR z Programu prevence kriminality a Zlínský kraj na něm spolupracuje s Krajským ředitelstvím PČR Zlínského kraje.

„Podařilo se nám natočit videa výpovědí seniorů, kteří podvodným prodejcům naletěli nebo se s nimi setkali. A právě tyto výpovědi byly hodně silným okamžikem celého semináře. Nicméně neméně zajímavá a poučná byla ale i vystoupení zástupců policie, České obchodní inspekce i Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska,“ shrnula program nositelka projektu, krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.

Zlínský kraj je po Královéhradeckém kraji krajem s nejvyšším indexem staří, tedy podílem počtu obyvatel na počet seniorů. Z krajských policejních statistik vyplývá, že trestná činnost páchaná na seniorech je stálým problémem a její četnost neklesá. „Proto považuji za velmi důležité na tento problém neustále upozorňovat,“ poznamenala krajská radní.

V uplynulých měsících se podobné přednášky uskutečnily ve zbývajících třech okresních městech Zlínského kraje, tedy ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži. Do Uherského Hradiště dnes zavítalo téměř 90 zástupců seniorských organizací.

Projekt Zlínského kraje Senioři a jejich bezpečí ovšem nespočívá jen v seminářích. Důležitou součástí je například i informační kampaň – ve spolupráci s PČR Zlínského kraje hejtmanství aktuálně informuje starosty obcí o aktuálních případech spáchaných na seniorech. Projekt završí krajská konference, která se uskuteční 4. listopadu ve Zlíně. Na ní vystoupí třeba soudní exekutor nebo psycholožka.

Zpracovala: Gabriela Netopilová Sluštíková

20. 10. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje