Podpora řemesel se ve Zlínském kraji osvědčila

10.12.2015
Podpora řemesel se ve Zlínském kraji osvědčila

ZLÍNSKÝ KRAJ - Již devátým rokem je ve Zlínském kraji realizován systém podpory řemesel v odborném školství. Projekt byl nastartován proto, aby motivoval žáky a jejich rodiče ke zvýšení zájmu o řemeslné obory, které nejsou na trhu práce dostatečně zastoupeny, a tento záměr se podařilo naplnit. Vyplývá to z informací, které poskytl radní pro oblast školství, mládeže a sportu Petr Navrátil.

„Projekt se jednoznačně osvědčil a pomohl zastavit propad počtu žáků studujících ve vybraných podporovaných oborech. Zatímco na počátku bylo do systému podpory řemesel zařazeno 332 žáků, v letošním školním roce je počet více než čtyřnásobný, týká se celkem 1428 žáků. V prvních letech byly v projektu zapojeny pouze střední školy zřizované Zlínským krajem, později jsme systém otevřeli i pro soukromé školy. Od roku 2007 do současnosti Zlínský kraj do systému podpory řemesel vynaložil přes třicet milionů korun,“ uvedl radní Petr Navrátil a doplnil, že díky projektu získalo výuční list v požadovaných oborech 2459 žáků.  Nejvíce jsou v tomto celkovém počtu zastoupeni instalatéři (548), obráběči kovů (527) a strojní mechanici (432). Stále však zůstává aktuální poptávka po výrobcích obuvi, pekařích, chemicích a zemědělcích.

Do projektu podpory řemesel je v současné době zařazeno celkem 16 oborů převážně ze skupin strojírenství a stavebnictví, dále obory zařazené na základě požadavků konkrétních zaměstnavatelů (např. řezník-uzenář), nechybějí však ani tradiční řemesla v regionu. Počet podporovaných oborů byl několikrát rozšířen. Poslední změna nastala k 1. 9. 2015, kdy byl systém rozšířen o obor Chemik.

Realizace tohoto projektu je jedním z opatření, kterým Zlínský kraj reaguje na sílící požadavky zaměstnavatelů, aby krajské školství připravovalo perspektivní zaměstnance pro firmy a podniky v regionu. „Podpora řemesel v odborném školství je od svého zahájení nastavena především jako motivační - pro zvýšení zájmu uchazečů o obor a k tomu slouží vyplácení takzvaných stipendií,“ řekl radní Petr Navrátil.

„Zatímco v prvních letech byla jedinou podmínkou pro vyplácení motivačního příspěvku nulová neomluvená absence žáka, od školního roku 2011/2012 byl položen významný důraz na kvalitu přípravy podporovaných žáků, a došlo proto ke zpřísnění pravidel pro vyplácení motivačního příspěvku. Kromě nulové neomluvené absence se přihlíží také k chování a prospěchu žáků v odborném výcviku. Díky stanoveným podmínkám je neomluvená absence žáků v podporovaných oborech spíše výjimečná, což se příznivě projevuje na získaných znalostech a dovednostech žáků,“ konstatoval radní Petr Navrátil.

Žákům vybraných oborů je při splnění stanovených podmínek poskytován finanční příspěvek z rozpočtu Zlínského kraje, a to tímto způsobem:

1. ročník: 300,- Kč měsíčně, + k tomu za vyznamenání jednorázově 1 500,- Kč (na konci školního roku)

2. ročník: 400,- Kč měsíčně, + k tomu za vyznamenání jednorázově 2 500,- Kč (na konci školního roku)

3. ročník: 500,- Kč měsíčně, + k tomu za vyznamenání jednorázově 5 000,- Kč (na konci školního roku)

Do „podpory řemesel“ jsou v současné době zařazeny tyto obory:

• Instalatér
  • Klempíř
  • Podlahář
  • Malíř a lakýrník
  • Tesař
  • Zedník
  • Strojní mechanik
  • Nástrojař
  • Karosář
  • Obráběč kovů
  • Sklář – zušlechťovatel skla (zařazen od 1. 9. 2008)
  • Řezník – uzenář (zařazen od 1. 9. 2009)
  • Výrobce obuvi (zařazen od 1. 9. 2010)
  • Zemědělec – farmář (zařazen od 1. 9. 2013)
  • Pekař (zařazen od 1. 9. 2014)
  • Chemik (zařazen od 1. 9. 2015)

Seznam škol zapojených do "podpory řemesel"

Školy zřizované Zlínským krajem:

• Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín;
  • Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín;
  • Střední průmyslová škola Otrokovice;
  • Střední škola – Centrum odborné přípravy technické Kroměříž;
  • Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město;
  • Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský Brod;
  • Střední škola – Centrum odborné přípravy technické Uherský Brod;
  • Střední odborné učiliště Uherský Brod;
  • Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm;
  • Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí;
  • Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí;
  • Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín;
  • Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí;
  • Střední odborné učiliště Valašské Klobouky;
  • Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm;
  • Střední škola hotelová a služeb Kroměříž.

Od školního roku 2009/2010 se „podpora řemesel“ vztahuje také na žáky soukromých škol. V letošním školním roce se jedná o 4 soukromé školy:

• Střední škola obchodně technická, s.r.o. (Zlín);
  • Střední škola MESIT o.p.s. (Uherské Hradiště);
  • Střední škola letecká, s.r.o. (Kunovice);
  • Střední škola služeb, s.r.o. (Uherské Hradiště) – od školního roku 2011/2012.

Podrobnosti a podmínky pro vyplácení finančního příspěvku jsou zveřejněny na Informačním a vzdělávacím portálu Zlínského kraje Zkola:

Zpracovala: Helena Mráčková (s využitím podkladů Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje)

10. 12. 2015

Renata Janečková