Podpora procesu transformace pobytových sociálních služeb

Proces transformace pobytových sociálních služeb je podporován napříč celou Českou republikou, která tak navazuje na zahraniční trendy v poskytování sociálních služeb označované jako humanizace ústavní péče. Postupně jsou u nás zaváděny způsoby a metody poskytování sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, které jsou v jiných evropských státech již několik desetiletí považovány za běžné.

• Opouští se model z 50. let minulého století.
  • Opouštějí se dispozičně nevyhovující objekty.
  • Vznikají malé pobytové služby v běžné zástavbě.

Proces transformace pobytových sociálních služeb je v České republice podporován dvěma způsoby:

• Neinvestiční aktivity jsou podporovány prostřednictvím individuálního projektu MPSV ČR „Podpora transformace sociálních služeb“ financovaného z Evropského sociálního fondu. Výstupy projektu směřují do pilotního zahájení procesu transformace ve vybraných nejvíce rizikových zařízeních sociálních služeb ve všech krajích ČR.

Neinvestiční aktivity jsou zaměřené na přípravu poskytovatelů, pracovníků a uživatelů sociálních služeb na proces transformace a na zpracovávání transformačních plánů. Projekt MPSV ČR je úzce provázán s investiční podporou z Integrovaného operačního programu.

• Investiční aktivity procesu transformace jsou financovány z Integrovaného operačního programu, oblast intervence 3.1. Služby v oblasti sociální integrace, jehož Aktivita a) je zaměřena na modernizaci a humanizaci pobytových zařízení sociálních služeb (domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů se zvláštním režimem) a jejich postupné „rozpouštění“ do přirozené sítě služeb v komunitě, dále na investiční podporu terénních a ambulantních služeb.

Investiční aktivity jsou zaměřené na nákup, výstavbu a přestavbu vhodných objektů pro poskytování sociální služby a nákup vybavení objektů.

Podporu lze získat do výše 100% způsobilých výdajů projektu.

• 85% ze strukturálních fondů (Evropský fond pro regionální rozvoj)
  • 15% ze státního rozpočtu ČR

Do projektu je zapojeno 32 ústavních zařízení z celé České republiky, která poskytují služby cca 3.800 lidem s postižením. Na projektu spolupracují všechny kraje České republiky s výjimkou Hlavního města Prahy.

Odkazy:

www.mpsv.cz/cs/7058