Počty slovenských návštěvníků Zlínského kraje každoročně stoupají

  18.5.2017
Počty slovenských návštěvníků Zlínského kraje každoročně stoupají

VÝCHODNÍ MORAVA – Takřka třicítka novinářů a zástupců cestovních kanceláří se sešla ve středu 17. května 2017 v zasedací místnosti Velvyslanectví ČR na Slovensku k tiskové konferenci, kterou uspořádala Centrála cestovního ruchu Východní Moravy ve spolupráci se Zahraničním zastoupením CzechTourism na Slovensku k prezentaci nabídky cestovního ruchu Zlínského kraje v letošní turistické sezoně. Účastníky konference pozdravila velvyslankyně ČR na Slovensku paní Lívia Klausová, delegaci Zlínského kraje vedl člen Rady Zlínského kraje Jan Pijáček.

„Slovenská klientela má mezi zahraničními hosty České republiky velký podíl, počet hostů ze Slovenska v ČR v roce 2016 překročil hodnotu 642 tisíc osob, více hostů jezdí do ČR pouze z Německa. Ve Zlínském kraji je podíl slovenských klientů mezi nerezidenty nejvyšší ze všech krajů, hosté ze Slovenska zde tvoří 35% zahraničních návštěvníků kraje. Zlínský kraj je pro slovenské návštěvníky velmi atraktivní, kraj velmi dobře využívá dostupnost regionu pro slovenské turisty, ale také systematicky s tímto trhem pracuje", sdělila Nora Gill, ředitelka Zahraničního zastoupení CzechTourism v Bratislavě.

Více než hodinový program tiskové konference tvořila prezentace novinek a zajímavostí v nabídce Východní Moravy v letošní sezoně, která je zaměřena na rozmanitost v poznávání baroka, cykloturistiku, lázeňství a wellness.

„Počty slovenských návštěvníků Zlínského kraje každoročně stoupají. Vidíme to nejen na číslech, která vydává ČSÚ pro oblast přenocování, ale také v návštěvnosti hlavních turistických cílů regionu, kde počty hostů ze Slovenska trvale rostou. Rožnov pod Radhoštěm, Zlín, Luhačovice, Velehrad, Velké Karlovice – to jsou lokality, které mají naši sousedi dlouhodobě v oblibě. V tomto roce jsme prezentovali Zlínský kraj na dvou veletrzích cestovního ruchu, realizovali čtyři studijní cesty pro slovenské novináře. Značný zájem jsme na Slovensku zaznamenali o návštěvy hradů a zámků, uvažujeme o tom, že pro další sezonu vydáme tiskovinu, kterou tento zájem podpoříme", uvádí Dana Daňová, ředitelka Centrála cestovního ruchu Východní Moravy.

Pozornost byla v programu konference věnována dvojici cestovatelů Hanzelka + Zikmund, jejichž cestovatelská mise byla zahájena před 70 lety. Pozvánku do Muzea jihovýchodní Moravy, které spravuje archiv z cest H+H, představila Magdalena Preiningerová.

Možnosti, které nabízí slovenským hostům Luhačovice, osvětlil Dalibor Chrastina z Lázní Luhačovice, a. s. „Lázně jsou připraveny na rostoucí zájem o relaxační a wellness pobyty, novinkou tohoto roku je nabídka pro jednotlivce, tzv. single návštěvníky. Součástí aktivit naší společnosti není pouze poskytování služeb v oblasti wellness a lázeňství, ale také péče o kulturní a společenský život v Luhačovicích. Navíc Lázně Luhačovice patří ke špičce v péči o dětské pacienty, za inovace v tomto oboru jsme jako vůbec první subjekt získali ocenění Evropského svazu lázní", sdělil přítomným Dalibor Chrastina.

S velkým zájmem se setkala prezentace celoročně otevřeného Česko-slovenského mechanického betlému v Horní Lidči na moravsko-slovenském příhraničí. „Betlém je společným projektem Horní Lidče a slovenské obce Dohňany, jeho specifikou je zasazení tradiční betlémské scény do reálií a tradic Zlínského a Trenčínského kraje. Letošní novinkou v našem betlému je rozšíření expozice o část věnovanou slovanským věrozvěstům sv. Cyrilu a Metoději. Oba svatí bratři požívají velké úcty na obou stranách hranice, Horní Lideč je také součástí nabídky, která je spojena s realizací Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje", pozval k návštěvě betléma a regionu Josef Tkadlec, starosta Horní Lidče.

Představení Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje byl věnován závěrečný příspěvek konference. Martina Janochová, ředitelka Sdružení Evropská kulturní stezka informovala o konkrétních akcích, jimiž Sdružení přispívá k rozvoji smělého projektu, jehož cílem je propojit významná místa a instituce prezentující odkaz raného středověku ovlivněný misií sv. Cyrila a Metoděje, spolupatronů Evropy, a jejich následovníků. Ve sdružení EKSCM, které má celkem 15 členů, je 8 partnerů ze Slovenska.


18. 5. 2017

Kontakt:
PhDr. Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.
Tel.: 733 16 16 70, 577 043 900
Email: dana.danova@vychodni-morava.cz
www.vychodni-morava.cz, www.facebook.com/vychodnimorava

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.