Po patnácté se udělovaly ceny v soutěži Stavba roku Zlínského kraje

  19.5.2017
Po patnácté se udělovaly ceny v soutěži Stavba roku Zlínského kraje

VSETÍN - Soutěž o nejhodnotnější stavební počin realizovaný stavbaři Zlínského kraje má za sebou patnáct ročníků. Dokončené stavby v minulém roce prokázaly, že stavební firmy jsou, jako již tradičně, v regionu na vysoké profesionální úrovní. Čtyřicet dva soutěžících staveb také řadí Zlínský kraj na přední místo v počtu přihlášených v celé republice.

Výsledky soutěže Stavba roku 2016 Zlínského kraje, kterou pod záštitou hejtmana Zlínského kraje pořádá krajská stavební společnost Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě byly tentokrát vyhlášeny ve Vsetíně. Odborná porota složená ze zástupců organizátorů, Zlínského kraje a České komory architektů hodnotila stavby rozdělené do sedmi kategorií podle architektonického výrazu díla, originality řešení, kvality technologického provedení a také dopadu na životní prostředí.

„Patnáct ročníků soutěže nás utvrzuje v tom, že soutěž si mezi stavbařskou podnikatelskou sférou našla své místo. Za dobu soutěže jsme si prohlédli a hodnotili 539 přihlášených staveb. Každoročně jsme udělili v sedmi kategoriích hlavní cenu a také několik čestných uznání.  I když pro cenu Grand Prix jsme stanovili přísné podmínky, přesto jsme ji udělili za dobu konání soutěže čtyřem stavbám a to hospicovému centru Citadela ve Valašském Meziříčí a třem stavbám ve Zlíně – rekonstrukci Baťova mrakodrapu, Podnikatelskému a inovačnímu centru a Baťovu institutu 14/15", říká Petr Mikulec, předseda krajské organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR.

O značném zájmu o soutěž mezi stavbařskou veřejností svědčí i to, že přihlášené stavby jsou realizovány nejen ve zlínském kraji, ale v celé ČR a také v zahraničí. „ Letos jsme viděli a hodnotili stavby na sedmi místech mimo kraj a také v Skoczówu v Polsku. Také v loňském roce naši kolegové přihlásili zahraniční realizaci v Poreči v Chorvatsku", doplňuje výčet přihlašovaných staveb Zdeněk Hoza manažer krajské organizace SPS a tajemník poroty.

"Letošní ročník je potvrzením úspěšnosti této soutěže v rámci republiky a to jak počtem každoročně přihlašovaných staveb, tak především jejich vysokou kvalitou. Celkově se stavby vyznačují kvalitním provedením detailů, použitím novodobých stavebních materiálů a využíváním moderních a na provedení náročných technologií. Letos je důležité také vyzvednout výsledky několikaleté práce a koncepčních přístupů k regeneraci center měst, veřejných prostranství a významných objektů. Nejvíce je to patrné v Napajedlech a Uh. Brodě, kde jsou jasně vidět výsledky postupné a promyšlené investiční činnosti v jejich památkově chráněných centrech, které jistě nejvíce ocení obyvatelé a návštěvníci," vyzdvihuje Dagmar Nová, předsedkyně odborné poroty.

Členové odborné poroty rozhodli neudělit letos cenu Grand Prix architekta Pavla Nováka. Nejvyšší cenu tak v patnáctém ročníku získala realizace akce Čistá řeka Bečva II, kterou udělil hejtman Jiří Čunek. "Cenu hejtmana jsem stavbě Čistá řeka Bečva II neudělil jen pro více než miliardovou investici, ale protože je to ekologický projekt sloužící občanům na velkém území našeho kraje a hlavně vyžadující ohromnou spolupráci mezi desítkami obcí. A to se v České republice podařilo málo komu," zdůvodnil ocenění Jiří Čunek.

Cena Syndikátu novinářů letos putuje k realizátorům stavby pod názvem Živý dům – filmová a multimediální expozice s interaktivní zábavou, Zlín- Kudlov. „ Náročná a citlivá rekonstrukce vrátila filmový duch do dvou objektů v areálu zlínských filmových ateliérů. Filmový uzel Zlín dnes nabízí čtyři patra animace, zábavy, filmové historie a zážitků, vzniklo zde také kreativní multimediální centrum pro celou rodinu," doplňuje Jana Bubeníková, předsedkyně krajské organizace Syndikátu novinářů.

Tradiční součástí soutěže je klání studentů středních škol se stavebním zaměřením. Nejlépe si vedl a první místo získal Ondřej Běhůnek ze SPŠ Zlín, druhé místo patří Milanu Chrobákovi ze SPŠ stavební Valašské Meziříčí a o třetí místo se podělili Soňa Stromšíková ze SPŠ stavební Valašské Meziříčí, Jan Stašek ze SOŠG Staré Město a Jakub Mikel ze SPŠ Zlín. Ocenění si ze slavnostního večera odnesli i učni stavebních oborů, kteří příkladně prezentovali Zlínský kraj na celostátních soutěžích. Adéla Hurtíková, SPŠ stavební Valašské Meziříčí, vítězka mezinárodní soutěže Malířů, obor Malíř a lakýrník, Aleš Dostál, SPŠ stavební Valašské Meziříčí, vítěz celostátní soutěže Junior Trophy 2016, obor Montér suchých staveb, Vojtěch Pavlík, SPŠ stavební Valašské Meziříčí, vítěz celostátní soutěže Junior Trophy 2016, obor Montér suchých staveb, Josef Petřek, SPŠ stavební Valašské Meziříčí, vítěz celostátní soutěže Machři roku 2016, obor Zedník, Pavel Černota, SPŠ stavební Valašské Meziříčí, vítěz celostátní soutěže Machři roku 2016, obor Zedník, Marcel Karola, SOU Uherský Brod, vítěz celostátní soutěže Učeň Instalatér 2016, obor Instalatér, David Kotačka, SOU Uherský Brod, vítěz celostátní soutěže Učeň Instalatér 2016, obor Instalatér, Ondřej Kovář, SPŠ Josefa Sousedíka Vsetín, vítěz celostátní soutěže Zlaté české ručičky, obor Truhlář.

18. 5. 2017

 

img-6748-foto-jiri-balat.jpg
img-6773-foto-jiri-balat-1.jpg
img-6780-foto-jiri-balat.jpg
img-6833-foto-jiri-balat.jpg
img-6841-foto-jiri-balat.jpg
img-6865-foto-jiri-balat.jpg
img-6887-foto-jiri-balat.jpg
img-6890-foto-jiri-balat.jpg
img-6957-foto-jiri-balat-1.jpg
img-7009-foto-jiri-balat.jpg
img-7037-foto-jiri-balat.jpg
img-7070-foto-jiri-balat.jpg
img-7120-foto-jiri-balat.jpg
img-7126-foto-jiri-balat.jpg
img-7152-foto-jiri-balat.jpg
img-7188-foto-jiri-balat.jpg
img-7200-foto-jiri-balat.jpg
img-7210-foto-jiri-balat.jpg
img-7235-foto-jiri-balat.jpg
img-7265-foto-jiri-balat.jpg
img-7286-foto-jiri-balat.jpg
img-7302-foto-jiri-balat.jpg
img-7336-foto-jiri-balat.jpg
img-7361-foto-jiri-balat.jpg
img-7377-foto-jiri-balat.jpg
img-7402-foto-jiri-balat.jpg
img-7427-foto-jiri-balat.jpg
img-7449-foto-jiri-balat.jpg
img-7473-foto-jiri-balat.jpg
img-7494-foto-jiri-balat.jpg
img-7518-foto-jiri-balat.jpg
img-7564-foto-jiri-balat.jpg
img-7571-foto-jiri-balat.jpg
02-.jpg
04-.jpg
15-.jpg
19-.jpg
23-.jpg
24-.jpg
31-.jpg
41-.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí, středa 8:00 - 17:00
všechna pracoviště vč. podatelny

  • úterý, čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
podatelna krajského úřadu
(ostatní pracoviště pouze po objednání)
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap