Platnost PCR testů od pondělí končí. Kdy je nutné si test udělat?

  19.11.2021
Platnost PCR testů od pondělí končí. Kdy je nutné si test udělat?

ZLÍNSKÝ KRAJ – Tisíce telefonátů denně aktuálně vyřídí Krajská hygienická stanice Zlínského kraje, která trasuje osoby, které přišly do kontaktu s covid pozitivním člověkem. Pomáhají jí také desítka zaměstnanců Krajského úřadu Zlínského kraje a studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

„Situace je opravdu vážná. Například dnes ráno bylo v systému 1166 kontaktů čekajících na vytrasování. Postupně všechny obvoláváme a přitom další kontakty přibývají,“ popisuje Andrea Šumberová, projektová manažerka a analytička pro oblast kultury, která je do trasování zapojena.

Ve středu 17. listopadu zachytily testy ve Zlínském kraji 1 032 nových případů onemocnění covid-19, ve čtvrtek dalších 798 případů. Přestože byl ve středu státní svátek, Krajské hygienické stanici se podařilo vytrasovat 3 161 případů, z toho bylo 887 osob pozitivních. „Dovolatelnost při trasování činila ve středu 75 procent, přičemž v rámci ČR byla dovolatelnost 60 procent. Procento vyřešených pozitivních případů do 48 hodin se pohybuje nad hranicí 93 procent, čímž se dlouhodobě řadíme k nejúspěšnějším,“ popisuje Vendula Ševčíková, vedoucí oddělení kanceláře ředitele Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Aktuálně jsou testy poskytovány zdarma osobám mladším 18 let, očkovaným alespoň jednou dávkou vakcíny a těm, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů. Plně hrazené jsou také testy, které indikuje lékař nebo hygienická stanice. Neočkovaní lidé si musí PCR testy hradit sami.

Od pondělí 22. listopadu 2021 nebudou PCR testy uznávány neočkovaným osobám, budou ale průkazné pro děti a mládež do 18 let, pro lidi, kteří se nemohou nechat očkovat nebo pro ty, kteří očkování již zahájili. Tento test bude platit 72 hodin.

KDY JÍT NA TEST A JAK POSTUPOVAT

Pokud přijdete do kontaktu s covid pozitivní osobou

Za předpokladu, že byl váš kontakt rizikový – bez respirátoru, blízká vzdálenost, delší doba kontaktu, stejná domácnost – bude vás kontaktovat hygienická stanice pomocí SMS, ve které je tzv. sebetrasovací formulář:

- JSEM očkovaný a BEZ příznaků – vyplňte formulář a zadejte, že jste očkovaní. Nemusíte jít na test, ani do karantény, ale bedlivě sledujte svůj zdravotní stav! V případě, že se objeví příznaky, volejte svému praktickému lékaři.

- JSEM očkovaný a MÁM příznaky – vyplňte formulář, jděte na PCR test a vyčkejte na výsledky testu. Když je test negativní – nenastupujete karanténu. Pokud je pozitivní, jdete do izolace na 14 dnů od data odběru PCR.

- NEJSEM očkovaný a jsem BEZ příznaků – vyplňte formulář a nastupujete do karantény. Zadejte si žádanku na PCR test – za 5-7 dnů od kontaktu s pozitivní osobou musíte absolvovat PCR test. Když je test negativní, vycházíte 7. den z karantény. Pokud je pozitivní, jdete do izolace na 14 dnů od data odběru PCR.

- NEJSEM očkovaný a MÁM příznaky – vyplňte formulář a zadejte si žádanku na PCR test  - na test jdete ihned. Vyčkejte na výsledek. Když je negativní, zůstaňte doma, do doby, než se uzdravíte a vycházíte 7. den z karantény. Pokud je pozitivní, jdete do izolace na 14 dnů od data odběru PCR.

Pokud nevyplníte tento tzv. sebetrasující formulář, budou vám volat z hygienické stanice a vše s vámi projdou po telefonu.

Pokud přijdete do kontaktu s covid pozitivní osobou a hygiena vás nekontaktuje

- JSEM očkovaný a BEZ příznaků - nemusíte na test, ani do karantény. Bedlivě ale sledujte svůj zdravotní stav a v případě, že se objeví příznaky, volejte svého praktického lékaře.

- JSEM očkovaný a MÁM příznaky – zavolejte svému praktickému lékaři a objednejte se na PCR test.

- NEJSEM očkovaný – zavolejte svému praktickému lékaři a nechte si vystavit žádanku na PCR test. Do doby, než vám přijde výsledek, zůstaňte doma.

POKUD NÁS HYGIENA NEVYTRASUJE, JE TO NA ZODPOVĚDNOSTI KAŽDÉHO Z NÁS!

Kde se testuje ve Zlínském kraji:

Aquapark Uherské Hradiště

COVID TEST Zlín - odběrové místo Holešov

COVID TEST Zlín - odběrové místo Tyršovo nábřeží, Tyršovo nábřeží 5496, 760 01 Zlín

COVID TEST Zlín - odběrové místo U Tescomy, U Tescomy 131,76001 Zlín

GHC Genetics - odběrové místo Zlín Vavrečkova

GHC Genetics - odběrové místo Valašské Klobouky

IFCOR Uherské Hradiště - odběrové místo

Krajská nemocnice T.Bati, a. s.

Kroměřížská nemocnice a.s.

Kroměřížská nemocnice a.s. - odběrové místo Výstaviště Floria

Městská poliklinika Otrokovice - odběrové místo

Mobilní zdravotní sestra - odběrové místo Valašské Meziříčí

Nemocnice Valašské Meziříčí - odběrové místo

Uherskohradišťská nemocnice a. s., odběrové místo

Vaše laboratoře s.r.o., Zlín - odběrové místo

Vsetínská nemocnice a.s. - pavilon K

Vsetínská nemocnice a.s. - odběrové místo

19. 11. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap