PF03-11 Podprogram podpory předprojektové přípravy projektů regenerace brownfields ve Zlínském kraji

1.    Popis současné situace se specifikací problémů k řešení

1.1 Definice pojmu „brownfields“

Lokality brownfieldsjsou staré nevyužívané, popřípadě málo využívané plochy a objekty po průmyslové, resp. zemědělské činnosti.

Lokality brownfields tvoří pozemky a nemovitosti:
  • které ztratily svou funkci a využití,
  • většinou opuštěné či nedostatečně využívané,
  • často ekologicky zatížené,
  • fyzicky, ekonomicky a sociálně zatěžují své okolí,
  • které vysokými náklady na regeneraci a rekonstrukci odrazují soukromý kapitál od přímých investic,
  • jež jsou převážně důsledkem restrukturalizačních tlaků a jejich regenerace není možná bez intervencí veřejného sektoru.

1.2 Soulad se strategickými dokumenty

Podprogram problematiky regenerace brownfields je v souladu se Strategií rozvoje Zlínského kraje na období 2009 - 2020, a to s prioritou 3. Efektivní infrastruktura a rozvoj venkova, cílem 3.1. Zlepšit parametry životního prostředí a úkolem 3.1.2. Eliminovat staré ekologické zátěže.

1.3 Zdůvodnění realizace podprogramu

Zpracovaná „Strategie využití brownfields ve Zlínském kraji“ zmapovala nevyužívané lokality a identifikovala možné zdroje financování, včetně návrhů a opatření, kterými kraj přispěje k revitalizaci území, a to prostřednictvím podpory předprojektové přípravy brownfields. Podklady zpracované s podporou podprogramu napomohou žadateli v rozhodovacím procesu o dalším využití lokality brownfields a možnosti využití stávajících zdrojů financování.

V současné době existuje pro účely podpory regenerace brownfields řada finančních nástrojů jak v rámci národních, tak i evropských zdrojů. U většiny z nich, především u operačních programů, je jejich využitelnost časově omezena koncem programovacího období EU v roce 2013, kdy s největší pravděpodobností také skončí možnost získat významné finanční prostředky na regeneraci brownfields z evropských zdrojů. Proto je nezbytné maximálně urychlit přípravu a realizaci těchto projektů ve Zlínském kraji.

Zvolený postup je v souladu s cíli Národní strategie regenerace brownfieldů, zpracovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v roce 2008, zejména se střednědobým cílem Maximální zapojení dostupných evropských zdrojů pro regeneraci brownfieldů v programovacím období 2007 – 2013. Regeneraci brownfields je v současnosti možno financovat z těchto Operačních programů České republiky: OP Podnikání a inovace, OP Životní prostředí, Regionální operační program NUTS II Střední Morava, Program rozvoje venkova a národních dotačních titulů.

1.4 Historie podprogramu

Podpora poskytovaná v rámci Podprogramu podpory předprojektové přípravy projektů regenerace brownfields ve Zlínském kraji v roce 2010

rok
č. podprogramu
částka vyčleněná na podprogram
požadovaná dotace od všech žadatelů
počet všech žadatelů
počet příjemců
% uspokojených žadatelů
PF03-10
4 000 000 Kč
4 429 000 Kč

83,33 %

Podporované aktivity, míra podpory i výše dotace v roce 2010 jsou totožné jako v roce 2011.

2     Cíle podprogramu, popis navrhované strategie, indikátory podprogramu

2.1 Cíle podprogramu

Cílem podprogramu je zvýšení absorpční kapacity Zlínského kraje v oblasti regenerace brownfields prostřednictvím finanční podpory předprojektové přípravy regenerace konkrétních lokalit.

2.2 Indikátory podprogramu

Vstup:
2.000.000,- Kč (dle návrhu rozpočtu roku 2011)

Výstupy:
předpokládaný počet podpořených projektů                                         3-5

3     Podporované aktivity

předprojektová dokumentace – např. studie využitelnosti území ve variantním řešení, koncepce napojení na dopravní a technickou infrastrukturu, architektonické a objemové studie plánovaného záměru, předběžné studie proveditelnosti, studie proveditelnosti apod.

4     Finanční rámec podprogramu

Celková částka: 2.000.000,- Kč dle návrhu rozpočtu Zlínského kraje pro rok 2011

Míra podpory:
max.:   80 % dotace

Výše dotace:
max.:    500.000,- Kč
min.:     100.000,- Kč

Poskytované podpory budou v režimu de minimis, dle Nařízení Komise (ES) č. 1998/2006 ze dne 15. 12. 2006 o použití článků 87 a 88 Smlouvy o ES na podporu de minimis (zveřejněno v Úředním věstníku L 379 dne 28. 12. 2006).

5     Typy příjemců podpory a územní vymezení

Koneční příjemci podpory: vlastníci (popř. dlouhodobí nájemci) lokalit brownfields ve Zlínském kraji, přičemž lokalita brownfields musí mít nejméně 0,5 ha:
  • obce Zlínského kraje - obcí se rozumí v souladu se zákonem č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), obec, městys, město, statutární město
  • právnické osoby a fyzické osoby

Územní vymezení: územní obvod Zlínského kraje

6     Předpokládaný časový harmonogram realizace podprogramu

• schválení věcné specifikace a finančního rámce podprogramu Zastupitelstvem Zlínského kraje – 15. 12. 2010,
  • schválení prováděcího dokumentu Informace pro žadatele a vyhlášení podprogramu Radou Zlínského kraje – leden 2011,
  • zveřejnění Výzvy k předkládání Žádostí o poskytnutí podpory – únor 2011,
  • příjem a evidence Žádostí o poskytnutí podpory – březen 2011,
  • hodnocení, posuzování a výběr nejvhodnějších Žádostí o poskytnutí podpory – duben 2011,
  • schválení podpor pro úspěšné žadatele Zastupitelstvem Zlínského kraje – červen 2011,
  • ukončení podprogramu – 30. listopadu 2012.

dokumenty ke stažení

.pdf Výzva k předkládání žádostí.pdf 78,39 kB