Základní principy navrženého podprogramu (který vychází z Programu rozvoje územního obvodu Zlínského kraje) schvaluje Zastupitelstvo Zlínského kraje, prováděcí dokument Informace pro žadatele k němu poté schvaluje Rada Zlínského kraje.
Na zásobování kvalitní pitnou vodou má právo každý občan našeho státu. I v našem kraji se vyskytuje ještě řada obcí, které nemají vybudován vodovod, který zajišťuje trvalou dodávku pitné vody, vykazující parametry vody pitné. Řada obcí je doposud odkázána na zásobování vodou z vlastních vodních zdrojů, které mnohdy nevyhovují hygienickým požadavkům na kvalitu pitné vody a navíc se v nich projevuje v letním suchém období nedostatek vody.
Z ustanovení zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) v platném znění vyplývá, že všem obcím, které vypouštějí odpadní vody do vod povrchových na základě povolení vodoprávního úřadu (tzv. „výjimek“, neboť nesplňují limity, předepsané nařízením vlády), skončí platnost takových povolení k datu 31.12.2007. Po uplynutí této lhůty může vodoprávní úřad vydat povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových jen těm žadatelům, kteří splní limity nařízení vlády. Ty jsou však v takových hodnotách, že není možno je splnit bez čištění odpadních vod. Takovéto obce tak nemohou obdržet povolení k vypouštění, budou tedy vypouštět odpadní vody nepovoleně – tedy v rozporu se zákonem a důsledkem může být skutečnost, že v takové obci dojde de facto ke stavební uzávěře a tedy k zastavení jakéhokoliv jejího rozvoje.
V současné době jsou ze státních prostředků poskytovány na odkanalizování a čištění odpadních vod dotace prostřednictvím Ministerstva zemědělství a Státního fondu životního prostředí, zvýhodněny jsou však obce o velikosti 2 000 – 10 000 ekvivalentních obyvatel. Tato dotační politika vyplývá ze Směrnice Rady 91/271/EHS, která ukládá naší republice vyřešit čištění odpadních vod z různých velikostí aglomerací, určených do různých kategorií přechodných období. Ve směrnici jsou řešeny aglomerace o velikostech nad 10 000 ekvivalentních obyvatel a 2 000 – 10 000 ekvivalentních obyvatel, u kterých je nutno vyřešit problém řádného čištění odpadních vod do konce roku 2010.
Obdobná situace je i v získávání dotací na zásobování obyvatel pitnou vodou.
Menší obce do 2 000 ekvivalentních obyvatel nemají tedy prakticky žádnou možnost získání finanční podpory na zásobování pitnou vodou a odkanalizování ze státních prostředků. Proto je třeba vyhlásit podprogram Vodohospodářská infrastruktura v obcích Zlínského kraje, který těmto obcím vypomůže z rozpočtu kraje.
Tento záměr je také v souladu s Programem rozvoje územního obvodu Zlínského kraje (PRÚOZK), který má vytýčen jako jeden z cílů podporovat vodohospodářské aktivity v kraji.
Zlínský kraj řešil problematiku výstavby eventuelně rekonstrukcí kanalizací a ČOV již v roce 2004, kdy byla mezi 13 obcí Zlínského kraje do 2 000 ekvivalentních obyvatel rozdělena částka 17.688.667,- Kč na realizaci projektů předložených v rámci PF05-04 Podprogramu Programového fondu na poskytování veřejné podpory na drobné vodohospodářské ekologické akce.
Z konečného vyhodnocení podprogramu vyplynulo, že reálně bylo v rámci PF05-04 Podprogramu Programového fondu pro poskytování veřejné podpory na drobné vodohospodářské ekologické akce vybudováno:
a) 5.660,8 m nové kanalizace napojené na již vybudovanou ČOV
b) 592 m nově vybudované kanalizace, která bude na ČOV napojena v budoucnu
c) 622,7 m zrekonstruované kanalizace
d) 1 zrekonstruovaná ČOV
Také v roce 2005 podpořil Zlínský kraj rozvoj vodohospodářské infrastruktury ve svém správním obvodu v rámci PF03-05 Podprogramu programového fondu – Vodohospodářská infrastruktura v obcích Zlínského kraje. Podpořeno bylo celkem 15 obcí Zlínského kraje do 2 000 ekvivalentních obyvatel, mezi které byla rozdělena celková částka 40.000.000,- Kč Kč na zpracování a realizaci projektů předložených v rámci PF03-05 Podprogramu programového fondu – Vodohospodářská infrastruktura v obcích Zlínského kraje.
Z těchto prostředků má být podpořeno dle uzavřených smluv o poskytnutí podpory:
a) 9 682 m nově vybudovaného nebo zrekonstruovaného vodovodu,
b) 13 248,8 m nově vybudované nebo zrekonstruované kanalizace,
c) 3 nově vybudovaná ČOV,
d) 4 projektové dokumentace pro stavební řízení (1 vodovod, 3 kanalizace).
Projekty v rámci PF 03-05 Podprogramu Programového fondu – Vodohospodářská infrastruktura v obcích Zlínského kraje budou zrealizovány do 30.6.2006, poté bude podprogram vyhodnocen a vyhodnocení předloženo RZK.
a) výstavba, dostavba, příp. rekonstrukce vodovodní sítě v obci,
b) výstavba, případně rekonstrukce splaškové nebo jednotné kanalizace ve stávající zástavbě, včetně rozestavěných staveb. V případě nové výstavby může být předmětem dotace pouze splašková nebo jednotná kanalizace, která je zakončena ČOV. Pokud je již kanalizace splašková nebo jednotná vybudována, může být předmětem dotace i její rozšíření nebo rekonstrukce. Podmínkou je, aby obec měla zajištěno čištění odpadních vod v kvalitě, splňující požadavky nařízení vlády České republiky č. 61/2003 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech, tj. funkční čistírnu odpadních vod (dále jen „ČOV),
c) výstavba ČOV, včetně kořenových čistíren odpadních vod (dále jen „KČOV“) s podmínkou, že po realizaci akce budou splňovat limity stanovené nařízením vlády ČR č. 61/2003 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod kanalizací a o citlivých oblastech.
d) výstavba ČOV nebo KČOV současně se splaškovou nebo jednotnou kanalizací v obcích, v nichž kanalizace ani ČOV nebo KČOV není. Pokud bude výstavba řešena etapově, předchozí etapa musí být ukončena nejen stavebně, ale musí být zahájeno i závěrečné vyhodnocení akce
e) projektová dokumentace staveb (v rozsahu pro stavební řízení) vyjmenovaných pod body a) – d)
Předmětem poskytování finančních prostředků nejsou:
a) domovní studny,
b) domovní čistírny, soukromé ani veřejné části vodovodních a kanalizačních přípojek, šachtičky, dešťová kanalizace a přímé čištění odpadních vod vodními nádržemi,
c) výstavba kanalizace v případě, že obec nemá zajištěno čištění odpadních vod,
d) výstavby kanalizací a ČOV nebo KČOV nebo zainvestování nezastavěných pozemků pro bytovou nebo jinou výstavbu, která dosud nebyla zrealizována,
e) běžná údržba či péče, tedy zákonná povinnost vlastníka vodního díla.
Cíle podprogramu:
- zajištění podmínek k dalšímu rozvoji aglomerací do 2 000 ekvivalentních obyvatel pomocí realizace zásobování pitnou vodou a odvedení a čištění odpadních vod z jejich územního obvodu.
Cíle, kterých podprogram usiluje dosáhnout, sledují splnění specifického cíle PRÚOZKu, konkrétně cíle 4.6. Zajištění kvality vod a spolehlivých dodávek pitné vody.
Konečný příjemce:
Příjemci podpory mohou být :
Obce od 0 – 2 000 ekvivalentních obyvatel.
U obcí větších než 2000 ekvivalentních obyvatel jen v případě, kdy se jedná o místní části obce s méně než 2000 ekvivalentními obyvateli (místní částí obce se rozumí část obce vymezená vlastním katastrálním územím).
2. Svazky obcí
svazky obcí zajišťující akci pro 501 – 2000 ekvivalentních obyvatel. Předmětem žádosti musí být zajištění nového napojení nejméně 300 ekvivalentních obyvatel.
Územní vymezení: Podprogram je navrhován vyhlásit pro územní obvod Zlínského kraje.
V rámci podprogramu jsou očekávány následující dopady: zlepšení zásobování pitnou vodou, zlepšení životního prostředí, zejména kvalita povrchových vod v dané lokalitě i v celém povodí pod podpořenou obcí a dále lepší ochrana vod podzemních.
Celková částka určená pro Podprogram Programového fondu – Vodohospodářská infrastruktura v obcích Zlínského kraje bude upřesněna po schválení rozpočtu Zlínského kraje na rok 2006.
minimální částka podpory z tohoto podprogramu na realizaci stavby (netýká se projektové dokumentace staveb):
500 000, Kč
maximální částka podpory z tohoto podprogramu na realizaci stavby:
- u obcí s počtem ekvivalentních obyvatel od 0 do 500, případně větších, ale jen pokud se akce týká místní části s méně než 500 ekvivalentními obyvateli lze finanční prostředky poskytnout do výše 5,0 mil. Kč , u obcí či svazku obcí s počtem ekvivalentních obyvatel 501 – 2000 lze finanční prostředky poskytnout do výše 10,0 mil. Kč.
maximální částka podpory z tohoto podprogramu na vypracování projektové dokumentace (v rozsahu pro stavební řízení)
500 000,- Kč
Mimoto podpora nesmí přesáhnout 70 % celkových předpokládaných nákladů na vypracování projektové dokumentace pro stavební řízení nebo na realizaci stavby. Zbývající část bude financována z vlastních nebo jiných zdrojů.
Předpokládáme, že trvání podprogramu bude víceleté a z rozpočtu Zlínského kraje bude požadována a uvolňována částka na pokrytí potřeb vyplývající z tohoto podprogramu. Předpokládáme, že částka na realizaci tohoto podprogramu se bude navyšovat.
Tento podprogram nevyžaduje pro svou přípravu a realizaci studie, školení nebo technickou pomoc.
V souladu se Statutem Programového fondu se na podprogramu podílí následující orgány:
Zastupitelstvo Zlínského kraje – schvaluje podprogram, jeho financování, změny, popř. zrušení, dále také schvaluje poskytnuté podpory v rámci tohoto podprogramu.
Rada Zlínského kraje – schvaluje prováděcí dokument Informace pro žadatele k podprogramu, jmenuje osoby podílející se na hodnocení a výběru projektů v rámci tohoto podprogramu, dále se také podílí s výkonným útvarem na monitorování a vyhodnocování podprogramu.
Odbor životního prostředí a zemědělství – je garantem podprogramu.
Odbor strategického rozvoje – je výkonným útvarem podprogramu.
Ekonomický odbor - uvolňuje finanční prostředky poskytované v rámci podprogramu a dohlíží nad dodržením správnosti evidence o příjemcích podpor a nad činností výkonného útvaru v procesu ověřování a schvalování nákladových faktur zahrnutých do projektů.
Cílovými skupinami jsou obyvatelé obcí do 2 000 ekvivalentních obyvatel nebo svazků obcí s 500 – 2000 ekvivalentními obyvateli nebo i větší, pokud se akce týká obce nebo místních částí obce s méně než 2000 ekvivalentními obyvateli.
Realizace podprogramu je rozdělena do následujících fází:
1) vyhlášení podprogramu Zastupitelstvem Zlínského kraje – 8. prosince 2005
2) schválení prováděcího dokumentu Informace pro žadatele Radou Zlínského kraje – po schválení
rozpočtu na rok 2006
3) zveřejnění Výzvy k předkládání Žádostí o poskytnutí podpory – 13. leden 2006
4) příjem a evidence Žádostí o poskytnutí podpory – únor 2006,
5) hodnocení, posuzování a výběr nejvhodnějších Žádostí o poskytnutí podpory – únor 2006,
6) schválení podpor pro úspěšné žadatele Zastupitelstvem Zlínského kraje – duben 2006,
7) podpis smluv o poskytnutí veřejné podpory – duben 2006,
8) realizace projektů a průběžné kontroly, provádění plateb – do 30. června 2007,
9) hodnocení jednotlivých projektů a hodnocení podprogramu – do 30. září 2007.
Ukazatele a hlavní hodnotící kritéria pro hodnocení podprogramu:
Preferovány budou žádosti, které v případě vodovodů:
a) řeší zásobování pitnou vodou území, kde se opakovaně projevují nedostatky pitné vody z důvodu sucha
b) řeší zásobování pitnou vodou území, kde se projevují nedostatky v kvalitě pitné vody
c) řeší návaznost na již zrealizovanou etapu výstavby vodovodní sítě
Preferovány budou žádosti, které v případě kanalizací a ČOV:
d) přispějí ke zlepšení jakosti vody ve vodním toku a stavu životního prostředí (negativně budou hodnoceny případy kanalizací, ze kterých nejsou odpadní vody odváděny na ČOV),
e) řeší odstranění zdroje znečištění bezprostředně ohrožujícího maloplošná zvláště chráněná území a chráněné krajinné oblasti a které povedou k odstranění zdrojů znečištění ohrožujících ochranná pásma vodních zdrojů,
f) budou realizovány v povodí významných vodních toků a v chráněných oblastech přirozené akumulace vod,
g) zajistí vysoký pozitivní dopad na vodní tok, do něhož jsou odpadní vody vypouštěny,
h) jsou v souladu se schváleným Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací Zlínského kraje.
Preferovány budou žádosti, které u všech typů podporovaných projektů:
i) ovlivní větší počet obyvatel
j) mají příznivý podíl celkových nákladů na realizaci akce k počtu EO, na které je přepočteno množství vypouštěného znečištění odstraněného po realizaci akce.
Projekty v rámci podprogramu budou vybírány na základě hodnotící tabulky, která hodnotí jejich význam, metodiku realizace, udržitelnost, rozpočet a efektivitu nákladů a schopnost řízení a odbornost žadatele.
Kvantifikované indikátory v rámci podprogramu:
Vstup:
Finanční náklady dle schváleného
rozpočtu (min. 25,000 mil. Kč)
Výstupy:
počet podporovaných projektů k realizaci 8
délka nově vybudovaného vodovodu 1 000 m
délka nově vybudované kanalizace 4 000 m
počet nových ČOV 1
délka zrekonstruovaného vodovodu 1 000 m
délka zrekonstruované kanalizace 3 000 m
počet zrekonstruovaných ČOV 1
počet vypracovaných projektových dokumentací 3
Dopady:
Zvýšení efektivnosti a kvality dodávky pitné vody a snížení znečištění životního prostředí odpadními vodami.
Podprogram Programového fondu – Vodohospodářská infrastruktura v obcích Zlínského kraje byl konzultován s předsedou Výboru pro zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova ZZK a po projednání v RZK bude předložen celému výboru k projednání.
![]() |
Výzva k předkládání žádostí | 53 kB | |
![]() |
Informace pro žadatele | 143,5 kB | |
![]() |
Formulář žádosti o poskytnutí podpory | 393 kB | |
![]() |
Smlouva o poskytnutí podpory | 155 kB | |
![]() |
ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA - FORMULÁŘ | 171,5 kB | |
![]() |
Seznam příjemců podpory | 48,5 kB |
Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín