Pestrou škálu aktivit podpořených ze Sociálního fondu Zlínského kraje přibližuje výstava fotografií

20.3.2015

ZLÍN – Až do konce března si návštěvníci Baťova mrakodrapu ve Zlíně mohou prohlédnout výstavu fotografií, přibližujících široké spektrum akcí, které se uskutečnily díky podpoře ze Sociálního fondu Zlínského kraje. Výstava instalovaná v 16. etáži budovy představuje výběr snímků, které odborná porota vyhodnotila jako nejzdařilejší ve fotosoutěži vyhlášené Zlínským krajem. Vernisáže, při níž byli zároveň oceněni autoři nejpovedenějších záběrů, se zúčastnila krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan, která nad fotosoutěží převzala záštitu, a dále členové krajské rady Ladislav Kryštof a Jaroslav Kučera.

Taťána Valentová Nersesjan zdůvodnila uskutečnění fotosoutěže takto: „Vloni jsme si připomínali půlkulaté páté výročí založení Sociálního fondu Zlínského kraje, z něhož bylo za tu dobu podpořeno 330 projektů za více než deset milionů korun. Když jsem si promítala šíři aktivit, které se mohly díky fondu uskutečnit, uvědomila jsem si, že je škoda nemít je zachycené na fotografiích, a tak vznikl nápad vyhlásit soutěž,“ řekla radní.

„Aktivity podpořené ze sociálního fondu jdou skutečně napříč generacemi a napříč sociálními skupinami. Jsou určeny na podporu rodin, osob se zdravotním postižením, seniorů, obětí domácího násilí a trestných činů, ale také třeba na poděkování dárcům krve,“ uvedla dále Taťána Valentová Nersesjan s tím, že všechny tyto aktivity považuje za přínosné a chvályhodné také proto, že je organizují obětaví lidé ve svém volném čase a zadarmo.

„Z fondu jsou podporovány například edukativní programy, rehabilitační cvičení, pobytové programy, hipoterapie, výcviky canisterapeutických týmů pro práci v terénu, aktivity rodinných a mateřských center zaměřené na posílení vzájemných vztahů v rodině a jejich soudržnost. Také z nich jsou hrazeny třeba náklady spojené s předáváním ocenění bezplatným dárcům krve nebo s posuzováním zabezpečení bezbariérového užívání staveb,“ upřesnila radní Taťána Valentová Nersesjan.

Soutěžní fotografie zaslalo 17 organizací, sešlo se 50 snímků, které vyhodnotila speciální porota.

Soutěž byla rozdělena do dvou kategorií: děti a dospělí.  Zde jsou výsledky:

Kategorie Dospělí

1. místo - fotografie s názvem „Plávání, cvičení“

Autorka: Lenka Rýdlová
Fotografie byla pořízena v rámci rekondičně rehabilitačního pobytu pro osoby postižené civilizačními chorobami v hotelu Jelenovská. Tento pobyt pořádal Svaz postižených civilizačními chorobami ČR, základní organizace Kroměříž.

2. místo – fotografie s názvem „Anglický jazyk pro seniory“

Autorka: Ing. Barbora Václavíková, Ph.D.
Fotografie byla pořízena v rámci akce „Moderní senior – Chceme být cool prarodiče“. Jazykový kurz pořádalo Město Karolinka.

3. místo – fotografie s názvem „Rekondiční pobyt se cvičením seniorů a osob se zdravotním postižením civilizačními onemocněním v Luhačovicích“

Autorka: Mgr. Marta Václavíková
Pobyt organizoval Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR, základní organizace Vsetín.

Kategorie Děti

1. místo – fotografie s názvem „Čarodějnice Zelnava“

Autorka: Karolína Hrbáčková
Fotografie byla pořízena v rámci akce „Dětské čarodějnické odpoledne“, která byla pořádána Občanským sdružením Nevšová dětem.

2. místo – fotografie s názvem „Podvečer s pohádkou“

Autorka: Mgr. Ivana Scharfová
Fotografie byla pořízena v rámci akce „Rodinné zážitkové odpoledne“ pořádané Rodinným centrem Kamarád Nenuda, občanské sdružení Zlín.

3. místo – fotografie s názvem „Vláček městem“

Autor: Jan Herman
Fotografie byla pořízena v rámci akce „Poznej své město 2014 – budování vztahů k rodině a vztahu k rodnému městu“ pořádané Centrem pro rodinu BERUŠKA.

O milé kulturní vystoupení se na čtvrteční vernisáži postarali členové dětského folklorního souboru Laštověnka z Veselé.

Zpracovala: Helena Mráčková

19. 3. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje