Parketářští mistři ve Vizovicích ukázali nátěry dřevěných konstrukcí hovězí krví

  2.9.2020
Parketářští mistři ve Vizovicích ukázali nátěry dřevěných konstrukcí hovězí krví

VIZOVICE – Nejlepší mistři parketářského řemesla z řady zemí světa si v těchto dnech předávají zkušenosti ve vizovickém zámku, kde probíhá od 30. srpna do 4. září vzdělávací akce WORKCAMP PARQUET. Při příležitosti oprav historických podlah ve státním zámku Vizovice se parketáři seznamují s postupy, které naši předkové využívali v takzvané vysoké architektuře zámků, paláců a šlechtických sídel, ale zároveň i v lidové architektuře. Úterní odpoledne bylo například věnováno tradiční technologii lepení a nátěru dřevěných konstrukcí hovězí krví.

„Jsem velmi rád, že Zlínský kraj finančně podpořil uspořádání tohoto zajímavého pracovního setkání těch nejšpičkovějších parketářských mistrů, kteří pracovali v Louvre, ve Vatikánu či jinde a své znalosti unikátních technologií teď předávají zájemcům o toto umělecké řemeslo. Cením si také značného motivačního potenciálu této akce, protože je otevřena exkurzím žáků a studentů našich škol. Mohou být svědky jedinečného mistrovství řemesla a uvědomit si krásu a hodnotu ruční práce, která má zvláště v cizině nedocenitelný význam,“ řekl radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Zlínský kraj přispěl na konání akce WORKCAMP PARQUET částkou 150 tisíc korun díky tomu, že záměr podpořilo krajské zastupitelstvo. Vizovice se tak staly na několik dní místem, kam se sjeli ti nejlepší parketářští mistři, a to z čistě svého profesního zájmu, bez nároku na honorář, naopak si mnozí na tento pobyt vzali osobní dovolenou.

Technologii lepení a nátěru dřeva hovězí krví předvedl v rámci semináře pan Luděk Dvořák z Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jako jednu z možných variant použitelných při renovaci starých konstrukcí.

„Dříve se býčí, případně kravská krev hojně používala v lidovém stavitelství, takto ošetřené konstrukce najdeme na Valašsku například v Dolní Bečvě, ale i v Čechách. Jedná se o jeden z nejkvalitnějších nátěrů, který se dá používat ve vlhkých prostorech, odolává plísním a hlavně tyto kaseinové nátěry nehoří. Naši předkové tyto postupy dobře znali. Byly jednak levné a dostupné, ale i šetrné k životnímu prostředí,“ sdělila Alena Pospíšilová, vedoucí oddělení památkové péče krajského úřadu, a pokračovala: „Ve Vizovicích také můžeme vidět, že podlahář na výrobu parkety potřebuje jen pilku, hoblík a kladívko, žádný drahý stroj, žádnou chemii. Je to nesmírně jednoduché, jen je k tomu potřeba zkušenosti a trpělivost. Tyto postupy se nedají uspěchat. A možná právě to je to, co v dnešní době chybí,“ konstatovala krajská památkářka.

Je potěšitelné, že mezi Italy, Francouzi, Slovinci, Rakušany je hodně mladých lidí a dokonce i dvě ženy, přičemž jedna – velmi šikovná mladá slečna Anika Grabec - je pracovnicí Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Pro krajské památkáře jsou poznatky získané při vizovickém semináři velmi cenné i například pro připravovanou výměnu parket v obrazárně kroměřížského zámku, na jehož obnovu díky podpoře krajského zastupitelstva Zlínský kraj také finančně přispívá.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

2. 9. 2020

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

 

-mg-1527-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1528-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1530-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1539-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1545-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1546-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1549-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1550-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1551-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1554-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1557-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1560-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1564-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1571-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1574-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1593-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1599-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1601-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1629-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1679-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1689-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1692-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1695-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap