Panenky ze všech koutů světa

8.5.2018 - 26.8.2018
Zámek Kinských, Valašské Meziříčí
Muzeum regionu Valašsko

Hravá i poučná výstava přibližující dlouhá léta budovanou sbírku historických panenek, zapůjčenou od soukromé sběratelky. Sbírka je mimořádná svou uceleností a časovým i teritoriálním rozsahem.

Valašskomeziříčská pobočka Muzea regionu Valašsko si pro vás na letní návštěvnickou sezonu připravila sběratelskou výstavu historických i současných panenek paní Jiřiny Douchové z Horní Bečvy. Jejich majitelka se sbírání panenek věnuje více než tři desítky let a za tuto dobu nashromáždila úctyhodnou sbírku čítající více šest stovek panenek ze všech koutů světa. Výstava prezentuje reprezentativní výběr ze sběratelčiny kolekce a představuje takřka tři stovky historicky či sběratelsky zajímavých exponátů, kteří mají mnozí z nás spojené s pouhou hračkou pro malá děvčátka. Tušili jste však, že rozličné panenky například vozili svým blízkým z dalekých cest námořníci, nebo se dávaly „do kúta“ malým samurajům? Zájemci o historii panenky se dozví všechny potřebné informace na doprovodných textových panelech, jejichž autorkou je uznávaná odbornice na tuto problematiku, PhDr. Blanka Petráková z Muzea luhačovického Zálesí, pobočky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Pro dětské kolektivy je k výstavě připraven lektorský program Malí dospělí, aneb jak se žilo dětem v minulosti.