Osvojení
- Stabilní rodinná péče. Dítě se plně začleňuje do nové osvojitelské rodiny, vztahy k jeho původní rodině zanikají.
- Osvojit lze pouze nezletilé dítě za předpokladu, že je právně volné. Zákon o rodině rozlišuje tři typy právního uvolnění (rodiče dají s osvojením dítěte souhlas, ze strany soudu byl určen nezájem rodičů o dítě, rodiče byli na základě soudního rozhodnutí zbaveni rodičovské zodpovědnosti).
- V případě osvojení mají manželé nebo jednotlivci, kteří se rozhodli přijmout dítě do této formy náhradní rodinné péče, stejná práva a povinnosti jako rodiče. Mají tedy rodičovskou zodpovědnost ke svěřeným dětem, jsou jeho zákonnými zástupci. Osvojením zanikají vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a původní rodinou.
- Dítě, které je osvojeno, získává příjmení nových rodičů. Mezi osvojitelem a osvojencem musí být přiměřený věkový rozdíl.
- Budoucí osvojitelé jsou také informováni o sociální situaci dítěte a jeho původní rodiny, o jeho psychickém a zdravotním stavu (zákon nestanovuje kritéria zdravotního stavu u dítěte, které by mělo být osvojeno, je pouze na osvojitelích, zda se po zralé úvaze rozhodnou osvojit dítě např. se zdravotním postižením).
- O osvojení rozhoduje soud na základě návrhu osob, které mají zájem stát se osvojiteli, splňují-li podmínky (řádný život, dobrý zdravotní stav, bezúhonnost, finanční zajištění apod.) a je-li osvojení ku prospěchu dítěte; před rozhodnutím soudu musí budoucí osvojitelé po dobu nejméně tří měsíců na vlastní náklady o dítě pečovat.
- Do knihy narození matriky se na základě pravomocného rozhodnutí soudu o osvojení zapíše osvojitel, popřípadě osvojitelé.
- Problematika osvojení je právně zakotvena v zákoně č. 94/1963 Sb., o rodině (§§ 63 – 77) a zákoně č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.
Typy osvojení
- Zrušitelné (prosté) – tento typ osvojení může soud zrušit z vážných důvodů na návrh osvojence nebo osvojitele.
- Nezrušitelné – nezrušitelně lze osvojit dítě starší jednoho roku věku. Tento typ osvojení nelze zrušit.
Mezinárodní osvojení
- Zprostředkování tohoto typu osvojení se děje v případě, že se pro dítě nedaří najít vhodnou rodinu v zemi původu.
- Mezinárodní osvojování v ČR zajišťuje Úřad pro mezinárodně-právní ochranu dětí v Brně.
- Zprostředkování mezinárodního osvojení provádí Úřad pro mezinárodně-právní ochranu dětí v souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a Haagskou úmluvou o ochraně dětí a spolupráci při mezinárodním osvojení, která vstoupila pro ČR v platnost 1. 6. 2000 (uveřejněna ve Sbírce mezinárodních smluv jako Sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 43/2000 Sb. m. s.).
aktualizováno: 31.10.2012