Ortopedické oddělení Uherskohradišťské nemocnice začalo s náhradami ramenního kloubu

6. 9. 2019

Ortopedické oddělení Uherskohradišťské nemocnice rozšířilo své operační portfolio. Pacientům s artrózami ramenních kloubů, destruktivními úrazy kostí nebo bolestivými poúrazovými stavy ramene mohou nyní lékaři pomoci díky výměně ramenního kloubu, tedy tzv. totální endoprotéze. Ta může zajistit bezbolestný pohyb ramenního kloubu a výrazně tak zvýšit kvalitu života pacientů.

„Náhrada ramenního kloubu má svá specifika. Atypická je například v tom, že se původní hlavice pažní kosti mění v jamku, přičemž hlavice endoprotézy se kotví do lopatky. Právě tato záměna, tedy reverzní náhrada kloubu, pak umožňuje plnou hybnost a stabilitu ramene. Kotvení náhrady právě do lopatky je navíc dost nesnadné a limitované, jedná se totiž o kost docela tenkou a subtilní," popisuje princip náhrady ramenního kloubu Martin Skládal, primář Ortopedického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Podle jeho slov ale není totální endoprotéza ramene vhodná pro všechny pacienty. Tento výkon není možný při infekci v oblasti ramenního kloubu, stejně jako u jiných infekčních ložisek, kontraindikací jsou i výrazné kostní defekty, porucha inervace deltového svalu nebo třeba psychická labilita a nespolupráce pacienta.

„U pacientů, kteří podstoupili tuto operaci, se jedná o velmi účinný zákrok, vrací je do běžného života během jednoho měsíce až šesti týdnů. V pooperační péči se totiž ihned začíná se specifickým rehabilitačním režimem. Dva týdny po zákroku je pacientovi na noc přikládána ramenní ortéza, přes den je operovaná končetina volně na šátku. Rehabilitace začíná nejprve uvolňujícími cviky a obnovou hybnosti pasivním cvičením. To proto, že bolestivost při aktivním cvičení způsobuje nesprávné vedení pohybových vzorců," popisuje pooperační situaci primář Skládal. Pacient ale musí, stejně jako u výměny kyčle nebo kolena, počítat s tím, že cvičení podle zavedených principů pak trvá až šest dalších měsíců. Jedná se navíc o velkou operaci, kterou mohou v časném pooperačním období i následně provázet komplikace v podobě omezení hybnosti, nestability a vykloubení endoprotézy nebo infekce, která pak vyžaduje revizní operaci a dlouhodobou léčbu.

„Život s bolestí a omezenou hybností v rameni není nic příjemného, jsem proto moc rád, že jsme naši operativu rozšířili i o tento typ kloubních náhrad. Věřím, že tak můžeme spoustě pacientů pomoci opět k plnohodnotnému životu bez toho, aniž by museli za specializovanou péčí někam složitě dojíždět," shrnuje primář uherskohradišťské ortopedie Martin Skládal.

ZPRÁVU ZPRACOVALA:

Mgr. Barbora Žáková | PR a marketing Uherskohradišťské nemocnice

VÍCE INFORMACÍ POSKYTNE:

Bc. Egon Havrlant | tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

uhn-tep-ramene-01.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap