Oprava meziříčského zámku Kinských finišuje, otevírat se má na podzim

  26.4.2021
Oprava meziříčského zámku Kinských finišuje, otevírat se má na podzim

                     

Rozsáhlá rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí spěje ke zdárnému konci a památka ve správě Muzea regionu Valašsko bude letos na podzim po třech letech opět zpřístupněna veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé výstavy, tradiční akce i moderně pojatou stálou expozici.

Empírový zámek z 19. století, kterým projde za rok kolem 25 tisíc návštěvníků, potřeboval zásadní opravu jako sůl. „Objekt už byl ve velmi neutěšeném stavu, na čemž se podepsal nejen zub času, ale především hodně nešťastný způsob oprav, které tady proběhly ve druhé polovině minulého století,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Stávající rekonstrukce zámku odstartovala na začátku roku 2019. Původní termín dokončení stavebních prací byl únor 2021, ale dodavatelská firma nabrala zpoždění kvůli problémům s Covidem. „Stavební část by měla být dokončena v květnu. Jakmile bude stavba zkolaudována, můžeme začít s instalací mobiliáře a stěhováním předmětů z dočasného místa uložení. Souběžně s tímto bude řešena instalace nových expozic a výstavních prostor,“ sdělil Vitásek.

K zásadním bodům rekonstrukce patřilo odstranění vlhkosti v přízemí objektu. To zajišťují nové podlahy, které jsou odvětrávány skrze staré historické komíny, a speciální technologie zvaná reverzní osmóza. Důležitým bodem byla také kompletní výměna zastaralé elektroinstalace, jež nyní bude muset zvládnout i řadu multimediálních „vychytávek“ v nové stále expozici. Dokončeny už jsou také moderní depozitáře pro uložení sbírkových předmětů. „Asi největším oříškem je ale vybudování výtahu. Jeho umístění musela schválit i státní památková péče a ani stavebně to není vůbec jednoduché. My jsme moc rádi, že výstavní prostory v patře teď budou pohodlně dostupné i návštěvníkům se zdravotním hendikepem,“ doplnil vedoucí provozního oddělení Muzea regionu Valašsko Jan Marek.

Nové výstavní prostory zámku budou stát určitě za to. Muzeum regionu Valašsko totiž hodlá v zámku Kinských rozjet zcela nový koncept pojetí výstavnictví. „Chceme se otevřít co nejširšímu spektru návštěvníků a nabídnout jim nejen poznání, ale i zábavu a příjemný zážitek. Stálá expozice přiblíží historii regionu z pohledu různých oborů lidského vědění zasazených do kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. Bude využívat moderních technologií a další současné trendy. Tradice skla a gobelínů dostane prostor v dílčích výstavách, kde budeme moci ukázat mnohem více z našich bohatých sbírek, než v případě dlouhodobé expozice,“ vysvětlil ředitel muzea Vitásek. Přesný termín znovuotevření zámku Kinských zatím nelze konkretizovat. Jako nepravděpodobnější se jeví listopad tohoto roku.

Cena rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí činí 118,7 milionu korun. Z toho 72,7 milionu korun pokryje evropská dotace z programu IROP, zřizovatel muzea a majitel objektu Zlínský kraj zaplatí 41,7 mil. a Muzeum regionu Valašsko se podílí částkou 4,2 milionu korun.

 

 

Podfoto:

5–7: Stavební část rekonstrukce by měla být dokončena v průběhu května. Následovat bude stěhování sbírkových předmětů do depozitářů a instalace nové expozice. Foto Jiří Koňařík – archiv MRV

 

 

Jiří Koňařík, autor zprávy

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 92

 

www.muzeumvalassko.cz

Facebook / Instagram @muzeumregionuvalassko

tz---oprava-meziricskeho-zamku-kinskych-finisuje-6.jpg
tz---oprava-meziricskeho-zamku-kinskych-finisuje-7.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky