Odborníci na památkovou ochranu jednali na tvrzi v Kurovicích

  5.11.2019
Odborníci na památkovou ochranu jednali na tvrzi v Kurovicích

KUROVICE - Asi 70 účastníků dvoudenního celonárodního setkání s podtitulem OD HRADU KE HRADU Zlínského kraje v sobotu pozdravil na tvrzi v Kurovicích Jiří Vzientek, náměstek ministra kultury společně s Miroslavem Kašným, radním Zlínského kraje.

„Všem těm, kteří se podílejí na uchování kulturněhistorického dědictví, a zvláště těm nadšencům, kteří tyto památky převzali v takto zbídačeném stavu, patří velké poděkování, uvedl Miroslav Kašný a zároveň vyzvedl příkladnou spolupráci se Spolkem přátel hradu Lukova a více než čtyřiceti obcemi při vydání knihy Hrady Zlínského kraje.

Celonárodní setkání zajistila Aliance Zachraňme hrady, Tvrz Kurovice, z. s., Národní památkový ústav, ÚOP v Kroměříži, Polypeje (Spolek pro záchranu a využití historických památek), Spolek přátel hradu Lukova a Zlínský kraj.

V rámci setkání a odborných diskuzí byly prezentovány výsledky z archeologických průzkumů hradních lokalit, metodika záchrany torzální architektury nebo také metody dokumentace hradů a jejich 3D rekonstrukční vizualizace.  „Praxe ukazuje, že v některých případech vítězí lidská lhostejnost nad zákonem,“ uvedla Alena Pospíšilová, vedoucí oddělení památkové péče Zlínského kraje a zdůraznila, že pro úspěch obnovy je nezbytná vzájemná komunikace mezi všemi zainteresovanými stranami. Velmi zajímavé bylo vystoupení slovenských kolegů – např. Adriany Reťkovské z Krajského pamiatkového úradu v Žilině, která prezentovala nejen úspěchy, ale i pochybnosti o postupe obnovy vybrané hradní zříceniny na Slovensku.

V neděli pak měli účastníci možnost absolvovat komentované prohlídky moravských hradů: Lukov, Cimburk a Křídlo, jednotlivými lokalitami provázeli Pavel Ramboslav Kudlička, Radim Vrla a  Jiří Holík.

Setkání tematicky doprovázela výstava Příběhy hradů Zlínského kraje, která vznikla za podpory Zlínského kraje a Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Zpracovala: Alena Pospíšilová

5. 11. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

 

kurovice1.jpg
kurovice2.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap