Očkování snížilo počty nakažených zdravotníků, registrovat se k němu mohou i pedagogičtí pracovníci

26.2.2021

ZLÍN – Epidemická situace ve Zlínském kraji je nejlepší z celé republiky. Index rizika je 62, což odpovídá 3 stupni protiepidemického systému PES. Šíření nákazy úspěšně brání testování, které odhalí i bezpříznakové osoby, a očkování, díky němuž se podařilo snížit počty nakažených zdravotníků.

„Zlínský kraj je ve zvládání epidemické situace nejlepší z celé republiky. Je to i díky tomu, že se lidé chovají zodpovědně a od prosince, kdy byla naopak ve Zlínském kraji situace nejhorší, si uvědomili, že svým zodpovědným chováním mohou někoho zachránit. V boji s epidemií výrazně pomáhá i očkování, díky kterému ubylo nakažených zdravotníků. V provozu čtyř nemocnic aktuálně chybí asi 350 zdravotníků většinou ale s jinými diagnózami, v souvislosti s koronavirem je v izolaci asi jen pětina lidí z tohoto počtu,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Do Zlínského kraje bylo dosud doručeno celkem 36 590 vakcín. Celkový počet podaných dávek je k 24. únoru 28 635, z toho 1. dávku dostalo 18 360 osob a 2. dávku 10 275 osob. Očkováno již bylo 30% ze všech seniorů nad 80 let ve Zlínském kraji.

„Od dubna očekáváme několikanásobný nárůst dodávek vakcín. Proto jsme požádali starosty obcí s rozšířenou působností o vytipování lokalit pro umístění nových očkovacích míst. Kapacitu bychom chtěli naplnit buď zdravotnickým personálem ze soukromé sféry, nebo z našich nemocnic. Vítáme každého zdravotníka, který by chtěl pomoci s očkováním,“ dodal hejtman Radim Holiš.

V týdnu od 1. března se k očkování budou moci registrovat osoby starší 70 let. Registrace k očkování se spustí i pro pedagogické pracovníky a nepedagogické zaměstnance ve školství. Registrace bude probíhat ve spolupráci s vedením jednotlivých škol. „Ředitelé dostali unikátní kód s informacemi, jak postupovat. Ten unikátní kód budou učitelé či nepedagogičtí zaměstnanci škol potřebovat k registraci do centrálního systému. Registrace pro školy bude spuštěna už od soboty 27. února,“ uvedla krajská radní Zuzana Fišerová.

26. 2. 2021

Adéla Čuříková
Oddělení komunikace a vztahů s veřejností
577 043 192, 731 555 213