Očkovací strategií a vývojem epidemické situace se zabýval Krizový štáb Zlínského kraje

  8.1.2021
Očkovací strategií a vývojem epidemické situace se zabýval Krizový štáb Zlínského kraje

ZLÍN – Počet covid pozitivních pacientů v nemocnicích Zlínského kraje i nadále narůstá. Vývojem epidemické situace a procesem očkování se ve čtvrtek 7. ledna zabýval zúžený Krizový štáb Zlínského kraje, který pravidelně svolává hejtman Radim Holiš.

„Od minulého týdne opět narostl počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem, kterých bylo včera ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje celkem 398, přičemž 55 z nich je na intenzivní péči. Zlínská nemocnice otevřela už osmou covidovou stanici a je nucena omezit vedle plánovaných operací
i ambulantní péči. V provozu totiž chybí asi 480 zdravotníků s koronavirem a jinými diagnózami. Nemocnice jsou na hraně svých kapacitních možností, zatím se daří situaci zvládnout převozy v rámci kraje,“ sdělil hejtman Radim Holiš. 

Pro pacienty s koronavirem je ve všech čtyřech nemocnicích aktuálně volných 50 standardních lůžek s kyslíkem, v intenzivní péči zůstávají volné pouze jednotky lůžek, protože nemocnice pečují vedle covidových pacientů v závažných stavech také o necovidové pacienty, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči.

„Prognózy nejsou bohužel příznivé. Počet nakažených i hospitalizovaných roste, a v dalších dnech ještě růst bude. Je extrémně důležité, aby si všichni znovu uvědomili, že každý z nás je svým chováním spoluzodpovědný za to, jak plné budou nemocnice. Bohužel, v posledních týdnech jakoby už ochota dodržovat základní pravidla u značné části populace ochabla. Očkování bude přicházet postupně, dodržování opatření je i nadále opravdu nutné,“ řekla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Od pondělí 4. ledna probíhá v nemocnicích Zlínského kraje vakcinace zdravotníků. Podle republikové strategie jsou očkováni zdravotníci podílející se na péči o covid pozitivní pacienty, dál budou očkováni zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Další skupiny obyvatel budou očkovány postupně. Ve fázi příprav je Centrální rezervační systém, přes který se zájemci budou registrovat a rezervovat k očkování. Podle posledních informací by se od 15. ledna mohli do systému registrovat lidé nad 80 let, od 1. února pak zbytek veřejnosti. Předpokládá se, že zahájení očkování veřejnosti bude v březnu.

„Uděláme vše, co bude v našich silách, aby očkování proběhlo co nejlépe a nejrychleji. Zlínský kraj zřídil funkci krajského koordinátora očkování, který bude působit jako kontaktní osoba zainteresovaných subjektů pro realizaci očkování ve všech jeho etapách a bude řídit pracovní skupinu složenou ze zástupců nemocnic, krajské hygieny, krajského úřadu a lékařské veřejnosti. Pro zdárný průběh očkování bude potřeba co nejrychlejší zapojení praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří by mohli očkovat své registrované pacienty. Spolupráci zatím slíbilo více než 40 praktických lékařů a věřím, že jich bude přibývat,“ doplnil hejtman Radim Holiš.

Pokračuje také testování, na odběrových místech ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje provedou zdravotníci nyní denně v průměru 700 antigenních testů a 1800 odběrů na testování pomocí metody PCR. Bezplatné antigenní testování na nový typ koronaviru bude pokračovat i po 15. lednu, a to až do odvolání. Testování se osvědčilo zejména při odhalování nakažených lidí bez příznaků a je možné se k němu objednávat bez doporučení lékaře či hygieny.

 

 

8. 1. 2021

Další informace:
Adéla Čuříková
Oddělení komunikace a vztahů s veřejností 
577 043 192, 731 555 213
adela.curikova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny (včetně podatelny)

  • Pondělí 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Úterý ---
  • Středa 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Čtvrtek ---
  • Pátek ---
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap