Oceněná Jana Pavlíková: Děti s postižením považujeme za sobě rovné a tak se k nim také chováme

  8.10.2021
Oceněná Jana Pavlíková: Děti s postižením považujeme za sobě rovné a tak se k nim také chováme

Ve dnech 4. až 10. října probíhá 13. ročník celonárodní akce Týden sociálních služeb, k níž se připojil také Zlínský kraj tím, že postupně představuje konkrétní oceněné Pracovníky sociálních služeb pro rok 2021.

 

Jana Pavlíková

Mezi sedmi držitelkami letošního krajského ocenění „Pracovník sociálních služeb“ je také Jana Pavlíková, která působí v Domově pro osoby se zdravotním postižením Kunovice Na Bělince, spadajícího do organizační struktury Sociálních služeb Uherské Hradiště.

Jak se dočteme v nominaci, oceněna byla za mimořádný přínos sociální práci nejen v době „covidové“, ale také za obětavost a píli při zvládání každodenních úkolů v běžné péči.

Paní Pavlíková se v domově Na Bělince stará o tzv. domácnost, v níž žije devět těžce mentálně a fyzicky postižených dětí ve věku od tří let až do dospělosti. Když paní Pavlíková popisuje, co všechno během dne stíhají, je docela těžké pochopit, v čem vlastně spočívá ono těžké zdravotní postižení.

„My bereme naše děti jako zdravé, tak se k nim i chováme a považujeme je za sobě rovné. Chceme po nich věci přiměřené jejich věku, přičemž samozřejmě respektujeme jejich limity. Co bych požadovala po svém stejně starém dítěti, očekávám i od těchto chlapců a dívek. I když leží v kočáře, i když se nemohou hýbat a špatně se jim komunikuje, můžou plnohodnotně vnímat okolní svět a intenzivně prožívat podněty, které k nim přicházejí,“ říká paní Pavlíková.

Se „svými dětmi“, jak označuje svěřené klienty, pracuje podle individuálního aktivizačního plánu, který má každého jedince vést k co největší míře samostatnosti. Součástí denního programu je dopolední vzdělávání ve speciální škole a potom zájmové aktivity a samozřejmě rehabilitace. Nechybí canisterapie, vycházky, respektive vyjížďky, návštěvy kulturních akcí atd.

„Všechno pro nás bylo mnohem těžší v době COVID, když jsme museli zvládat výuku distanční formou. Tato práce je poměrně značně fyzicky náročná, a někdy večer, když přijdu domů, bývám hodně unavená, ale mám tuto práci opravdu moc ráda, je krásná: Dělám něco smysluplného, pomáhám někomu vést ho k samostatnému životu,“ svěřuje se paní Jana. Společně se svými kolegy vytváří klientům nejen jakési dočasné zázemí, ale vlastně i domov.

Některé děti vůbec nejsou v kontaktu se svou vlastní rodinou, ale ti, kteří tuto možnost mají, prožívají prý chvíle setkání velmi intenzivně. „Vidíme, že když přijede maminka, děti na vozíčku doslova skáčou radostí. Poznáme, jak jsou šťastné,“ konstatuje Jana Pavlíková.

„Pracuji Na Bělince sedmnáct let a nejen pro mě, ale i pro mé kolegy, je tato práce posláním. I když toho někdy máme ´plné zuby´, rozumíme si, jsme naladěni na stejné vlně a dáváme si vzájemnou podporu. Když vidíme pokroky našich dětí, všechna únava z nás opadne a dává nám to energii pokračovat,“ říká paní Pavlíková.

Přála by si, aby se i veřejnost – tak jako ona a její spolupracovníci – dívali na mentálně a zdravotně postižené bez lítosti a bez rozpaků. „Jsou to úplně normální lidé a tak bychom k nim také měli přistupovat,“ uzavírá Jana Pavelková.   

Sociální služby Uherské Hradiště

Domov Na Bělince je součástí Sociálních služeb Uherské Hradiště.

Tato krajská příspěvková organizace se svým rozsahem řadí mezi největší organizace svého druhu v České republice. Jejím hlavním účelem je poskytování komplexních služeb sociální péče, zejména seniorům a osobám se zdravotním postižením v obtížných životních situacích. Posláním organizace je zajistit jejich psychickou a fyzickou soběstačnost a nezávislost, s cílem umožnit jim v nejvyšší možné míře zapojení do běžného života společnosti. Sociální služby Uherské Hradiště pracují v 28 zařízeních, kde je poskytováno 31 zaregistrovaných sociálních služeb. V současné době tyto služby využívá cca 1300 uživatelů.

Více na: Organizace | Sociální služby Uherské Hradiště (ssluh.cz)

 

 

Zpracovala: Helena Mráčková

helena.mrackova@kr-zlinsky.cz

 

 

8. 10. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

 

foto-pavlikova.jpg
jana1.jpg
jana2.jpg
jana3.jpg
jana4.jpg
jana5.jpg
jana6.jpg
jana7.jpg
jana8.jpg
pavlikova-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap