Oceněná Ivana Trynerová: Děti nás zpravidla později vyhledají s tím, že jim u nás bylo dobře

  8.10.2021
Oceněná Ivana Trynerová: Děti nás zpravidla později vyhledají s tím, že jim u nás bylo dobře

Ve dnech 4. až 10. října probíhá 13. ročník celonárodní akce Týden sociálních služeb, k níž se připojil také Zlínský kraj tím, že postupně představuje konkrétní oceněné Pracovníky sociálních služeb pro rok 2021. 

Ivana Trynerová

Jednou z žen, které Zlínský kraj v září vyznamenal, je Ivana Trynerová. Letos je to již 39 let od chvíle, kdy začala pracovat v někdejším Dětském domově ve Zlíně – Burešově, který se postupně přeměnil na dnešní Dětské centrum Zlín, příspěvkovou organizaci zřizovanou Zlínským krajem, v jejímž rámci funguje Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. A právě v něm působí letošní držitelka titulu Pracovník sociálních služeb Zlínského kraje.

V nominaci na ocenění se mj. píše, že Ivana Trynerová je nepostradatelným členem týmu. Svou práci dokáže přizpůsobovat neustálému vývoji a aktuálním potřebám ohrožených dětí.

Paní Trynerová začala svou profesní dráhu nejprve jako vystudovaná zdravotní sestra, ale v průběhu let se defakto rekvalifikovala na pracovnici v sociálních službách pro děti vyžadující okamžitou pomoc. „Velmi mě přitahovala možnost pomáhat dětem nejen jako zdravotnice, ale být jim oporou i v různých těžkých situacích, kdy to nezvládá vlastní rodina nebo nejbližší příbuzní. Jde o nepřetržitou pohotovost 24 hodiny denně, o víkendech i svátcích, protože k různým vyhroceným událostem, případně tragédiím, bohužel dochází nečekaně a náhle,“ říká paní Trynerová.

Klienti přicházejí buď spontánně, z vlastní potřeby, anebo je přivádějí pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí. „Důvodů, proč se u nás ocitají, je nespočet: Může to být například autonehoda rodičů, kdy se nikdo z příbuzenstva o děti nemůže postarat. Takových dramatických scénářů s sebou život nese nepřeberné množství. Někdy nás však dítě vyhledá i samo od sebe - třeba proto, že nezvládá stres, že si s nějakým problémem neví rady – mimochodem jako hodně zátěžové období se nám jeví září, kdy začíná škola a současně se projevuje, že v rodinách něco nefunguje,“ přibližuje poznatky z praxe Ivana Trynerová.

V dětském centru, které má celokrajskou působnost, najdou malí klienti nejen ubytování na přechodné období, než se podaří jejich situaci vyřešit buď ve vlastní rodině, nebo zajištěním například pěstounské péče. Děti jsou dopravovány do spádové školy i do zájmových kroužků – pokud možno tam, kam chodí a kde mají své kamarády a přirozené vazby, a zároveň přímo v zařízení je jim k dispozici psycholog, speciální pedagog, případně je jim zajištěna jiná potřebná odborná péče.

„Práce, kterou v našem centru vykonáváme, je poměrně značně psychicky náročná, přesto ji miluji. Obrovskou satisfakcí pro mě i celý tým kolegů je to, že nás děti často po určité době vyhledají a svěří se, jak se u nás cítily dobře. Většinou k tomu dochází až s odstupem, kdy překlenou tu těžkou situaci, která je k nám přivedla. Tato zpětná vazba je nejlepší odměna nejen pro mě osobně, ale asi pro všechny kolegy, kteří pracují v sociálních službách,“ sdělila paní Trynerová. 

 

 Dětské centrum Zlín

Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc je součástí Dětského centra Zlín, příspěvkové organizace Zlínského kraje. Dále jsou zde poskytovány Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a Krizová pomoc pro kohokoliv, kdo se ocitl v krizi. Ředitelem Dětského centra Zlín je Mgr. Marek Mikláš, s nímž byl zveřejněn rozhovor v krajském Magazínu 21:

https://www.kr-zlinsky.cz/detske-centrum-zlin-pomaha-i-dospelym-lidem-v-krizi-aktuality-16997.html

Více o centru na www.dczlin.cz

 

 

Zpracovala Helena Mráčková

helena.mrackova@kr-zlinsky.cz

 

8. 10. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

 

foto-trynerova.jpg
trynerova-korec-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap