Obnova národní kulturní památky Libušín na Pustevnách se stala muzejním počinem roku

23.6.2021

ZLÍNSKÝ KRAJ - Ve čtvrtek 17. června ve Smetanově síni Obecního domu v Praze převzal Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě, a Milan Gesierich, technický náměstek, z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2020 za obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách.  V konkurenci 25 přihlášených projektů byl Libušín oceněn prvním místem jako příkladná aktivita muzea, jejímž výsledkem je vědecká rekonstrukce národní kulturní památky poškozené požárem v roce 2014.

„Jsme rádi, že jsme jako Zlínský kraj mohli být u znovuzrození tohoto skvostu,“uvedla radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za kulturu a školství. Zlínský kraj přispěl na obnovu této kulturní památky částkou 5 milionů korun. „Obnova roubené národní kulturní památky v takovém rozsahu, kvalitě a s využitím tradičních technik a ručního opracování nebyla za posledních 100 let v naší zemi realizována. Podařilo se skloubit tradiční technologie se současnými normovými požadavky a předpisy,“ doplnila Alena Pospíšilová, vedoucí oddělení památkové péče Zlínského kraje.

Cena byla udělena v rámci XIX. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, která se snaží přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců kulturního a přírodního dědictví České republiky. Ceny Gloria musaealis každoročně vyhlašuje společně Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s.

Areál Pusteven je ve Zlínském kraji jedinečný architektonicko-urbanistický celek zahrnující roubené stavby v lidovém stylu dle návrhů architekta D. S. Jurkoviče a dalších významných osobností. Při návrzích na stavbu Libušína využil Jurkovič svých znalostí, které získal studiem forem, konstrukčních principů a zdobných prvků lidové architektury moravského Valašska a Slovenska. Pro výzdobu Libušína byly použity také návrhy od M. Alše. Stavba jídelny Libušín byla dokončena v roce 1899. V následujících letech byla k jídelně Libušín přistavěna kuchyně a severozápadní hospodářské křídlo u Staré pustevny a navazující stavby Pustevenky. V roce 1925 byla provedena západní přístavba Staré pustevny. Komplexní rekonstrukce Libušína byla provedena v letech 1996 -1999, kdy se o tyto stavby začalo starat Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (dnes Národním muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm).

Stavby na Pustevnách se dostaly do povědomí široké veřejnosti a staly se nedílnou součástí regionu. V průběhu let prošel Libušín několika úpravami. Uchoval si však převážně původní architektonické a konstrukční kvality, včetně materiálového a barevného řešení staveb, pro které byly, včetně okolních pozemků prohlášeny jako areál Pustevny národní kulturní památkou.

V noci ze dne 2. 3. 2014 na 3. 3. 2014 došlo k požáru stavby Libušín. Požárem byla zničena ve velkém rozsahu tzv. jídelna, poškozena byla západní část stavby - původní stavba tzv. Stará pustevna se vstupní částí a spojovací krček mezi Starou pustevnou a jídelnou. Značně poškozená byla také přístavba kuchyně. Právě jídelna patřila k nejcennějším částem stavby Libušína. Zachovány zůstaly pouze některé stavební prvky a zdobné prvky fasád. Zničeny byly fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše. Shořel také cenný mobiliář jídelny.

Po zdařilé vědecké rekonstrukci, dokončené v roce 2020, tak návštěvník může vidět Libušín v barevném a hmotovém provedení jako v roce 1925.

Oddělení památkové péče
Odbor kultury a památkové péče
Krajský úřad Zlínského kraje

-mg-9132-foto-jiri-balat.jpg