Obnova Libušína byla oceněna v soutěži Stavba roku Zlínského kraje

  22.9.2021
Obnova Libušína byla oceněna v soutěži Stavba roku Zlínského kraje

Slavnostní vyhlášení výsledků 19. ročníku soutěže Stavba roku Zlínského kraje, nad níž převzal záštitu hejtman Radim Holiš, se uskutečnilo 21. září v otrokovické Besedě. Cenu GRAND PRIX i Cenu hejtmana získala rekonstrukce národní kulturní památky Libušín.

OTROKOVICE – Do soutěže, kterou organizuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě, bylo přihlášeno 43 projektů dokončených v roce 2020.Soutěžilo se v sedmi kategoriích a odborná komise udělila šest hlavních cen a patnáct čestných uznání. Členové poroty, v níž figurují i zástupci Zlínského kraje, na závěrečném hodnocení konstatovali, že úroveň přihlášených staveb jak po stránce architektonické, technické i kvality provedení je na velmi vysoké úrovni.

V devatenáctileté historii o nejhodnotnější stavební počin ve Zlínském kraji bylo pouze šestkrát uděleno nejvyšší ocenění - Cena GRAND PRIX architekta Pavla Nováka. Za rok 2020 ji porota udělila stavbě „Libušín - vědecká rekonstrukce národní kulturní památky, obnova objektu po požáru“.

Také hejtman Radim Holiš využil příležitosti svým oceněním vzdát hold právě obnově Libušína. Zdůvodnil to slovy: „Pustevny jsou jedinečné místo ve Zlínském kraji a jsem velmi rád, že jsou opět kompletní. Libušín je symbolem Pusteven, jde nejen o připomínku architekta Jurkoviče, ale jedná se o součást typické architektury Zlínského kraje. Obnova roubené národní kulturní památky si vyžádala dlouhých šest let. Stojí za ní kvalitní ruční práce, tradiční techniky a současně úcta k tomu místu. A také díky vědecké rekonstrukci dnes stojí na svém místě věrná kopie této stavby. Všem, kteří se na znovuzrození Libušína podíleli, patří velké díky.“

Součástí soutěži je také Cena novinářů, která zamířila do Spytihněvi, a sicejak se uvádí ve zdůvodnění – „za svěží a nápaditě navrženou letní vyhlídkovou terasu, která se stala součástí restauračního provozu v oblíbeném přístavišti na Rejdě na Baťově kanálu. Elegantní lehká ocelová konstrukce s palubovými terasami pro posezení a vyhlídku pod lanovím se stínícími plachtami je vzdušnou stavbou – fenoménem, který k přístavišti výletních lodí bytostně patří“.

Zpracovala: Helena Mráčková s využitím tiskové zprávy pořadatelů

22. 9. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

stavba-roku-1.jpg
stavba-roku-2.jpg
stavba-roku-3.jpg

Dokumenty ke stažení

.pdf Stavba_roku_výsledková listina 47,51 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap